Będzie rozmowa Duda - Pence "w cztery oczy"

Polska
Będzie rozmowa Duda - Pence "w cztery oczy"
Archiwum Polsat News
Prezydent Andrzej Duda wita wiceprezydenta Mike'a Pence'a na dziedzińcu Belwederu podczas poprzedniej wizyty w Polsce amerykańskiego polityka w lutym 2019 r.

Wiceprezydent USA Mike Pence, który w niedzielę przybywa do Warszawy i weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie, w poniedziałek będzie rozmawiał "w cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

W poniedziałek o godz. 10.30 zaplanowano rozmowę "w cztery oczy" wiceprezydenta USA Michaela R. Pence’a oraz prezydenta Andrzeja Dudy - poinformowała Kancelaria Prezydenta, przedstawiając program wizyty wiceprezydenta USA, który do Polski przyleci z małżonką.

 

"1 września w Warszawie wiceprezydent Pence weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej" - podano w komunikacie.

 

W poniedziałek o godz. 10.15 prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agatę Kornhauser-Dudę powitają wiceprezydenta USA i jego małżonkę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

 

Po powitaniu nastąpi spotkanie par prezydenckich; później - rozmowa "w cztery oczy" prezydenta Polski i wiceprezydenta USA. Następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu Andrzeja Dudy i Mike'a Pence'a. Spotkanie z przedstawicielami mediów zaplanowano na godz. 11.40.

 

Duda i Pence porozmawiają m.in. o współpracy energetycznej

 

Początkowo do Polski m.in. na uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej miał przybyć prezydent USA Donald Trump, jednak w czwartek przełożył wizytę w związku z nadciągającym nad Florydę huraganem Dorian.

 

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał w piątek, że Duda i Pence będą rozmawiali m.in. o kwestiach gospodarczych i współpracy energetycznej.

 

- Chcielibyśmy, by dynamika polskiej gospodarki przełożyła się na amerykańską ofertę inwestycyjną dla Polski. W tym zakresie są czynione duże zabiegi i mam nadzieję, że niedługo będziemy w stanie ogłosić kolejne ważne amerykańskie inwestycje gospodarcze, produkcyjne, które będą miały miejsce w Polsce - mówił.

 

Ponadto tematem rozmów mają być współpraca wojskowa i wspólne inwestowanie w bezpieczeństwo militarne naszego regionu i całego NATO.

 

- Są też kwestie relacji społecznych. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mieli do ogłoszenia bardzo ważne informacje dotyczące programu bezwizowego - dodał Szczerski.

 

Planowane wystąpienia prezydentów Polski i Niemiec oraz wiceprezydenta USA

 

W centralnych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które rozpoczną się w niedzielę w południe na pl. Piłsudskiego w Warszawie, obecność potwierdziło 40 delegacji zagranicznych, w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy.

 

W obchodach uczestniczyć będą m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Francji Edouard Philippe oraz prezydenci: Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Czech Milosz Zeman, Litwy Gitanas Nauseda, Słowacji Zuzana Czaputova, Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz Węgier Janos Ader.


Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego wystąpienia wygłoszą prezydenci Polski i Niemiec, a także wiceprezydent USA Mike Pence.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie