Trąba powietrzna zniszczyła łowicki skansen, straty na milion złotych. "Nie mamy takich pieniędzy"

Kultura
Trąba powietrzna zniszczyła łowicki skansen, straty na milion złotych. "Nie mamy takich pieniędzy"
Starostwo Powiatowe w Łowiczu

Gwałtowna burza i trąba powietrzna zniszczyły skansen wsi łowickiej w Maurzycach (woj. łódzkie). Poważnie uszkodzonych jest kilka budynków, a w innych trzeba odnowić słomiane dachy oraz drewniane podpory i ściany. Wichura wyrwała i przewróciła drzewa rosnące na terenie muzeum oraz w jego bliskiej okolicy. Powiat łowicki oszacował straty na ok. 1 mln zł. Skansen zamknięto do odwołania.

- Nie mamy takich pieniędzy (1 mln zł - red.) w budżecie. Rozmawiałem o tej sytuacji z wicepremierem i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim oraz z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi. Sprawdzą, czy są jakieś fundusze, po które moglibyśmy sięgnąć. Liczymy na pomoc pana wicepremiera, bo sami nie damy sobie rady - powiedział starosta łowicki Marcin Kosiorek na antenie Radia Łódź.

 

Zawalone stodoły, uszkodzone dachy

 

"Poważnemu zniszczeniu uległy 4 budynki, reszta ma zniszczone poszycia dachowe (strzechę - red.). Trwają obecnie pracę nad zabezpieczeniem zniszczonych budynków" - poinformowało łowickie Starostwo Powiatowe na Facebooku.

 

Według oceny powiatowego inspektora nadzoru budowlanego użytkowanie skansenu nie jest obecnie możliwe - całkowicie zawaliła się jedna ze stodół, a dwie pozostałe stwarzają zagrożenia zawalenia. 

 

Wichura uszkodziła również niektóre podpory podtrzymujące dachy zabytkowych obiektów, a także wykonane z desek ściany. Widać to na zdjęciach zamieszczonych przez powiat łowicki.

 

 

Na terenie skansenu trwa zabezpieczanie pozostałych obiektów i usuwanie połamanych drzew.

 

Zabytkowe budynki z czasów zaborów

 

W Łowickim Parku Etnograficznym w Maurzycach koło Łowicza, istniejącym od połowy lat 80. XX wieku, znajdują się zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego (obecnie to teren powiatów łowickiego i skierniewickiego). W sumie to ponad 40 obiektów, datowanych w większości na drugą połowę XIX i początek XX wieku.

 

Są wśród nich budynki mieszkalne i inwentarskie, w których prezentowane jest charakterystyczne dla różnych okresów wyposażenie oraz mała architektura - studnie, kapliczki, budynki związane z wiejskim rzemiosłem.

 

Stoi tam także zespół sakralny z Wysokienic datowany na połowę XIX w., który uważany jest za najcenniejszy obiekt skansenu - kościół i dzwonnica nie ucierpiały w czasie burzy.

wka/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie