Awaria stołecznej oczyszczalni. Sasin: najgorsze jest to, że igra się ze zdrowiem i życiem ludzi

Polska

- Najgorsze jest to, że igra się ze zdrowiem i życiem ludzi, bo przez prawie 30 godzin niezawiadamianie organów państwa o tym, że doszło rzeczywiście do bardzo poważnej awarii, to jest coś, czego się usprawiedliwić nie da - powiedział w programie"Wydarzenia i Opinie" wicepremier Jacek Sasin.

Gość Piotra Witwickiego stwierdził, że służby państwowe powinny być zawiadomione o tym, że oczyszczalnia "Czajka" pracuje w systemie awaryjnym.

 

"Pan prezydent Trzaskowski jest obrażony na polskie państwo"

 

- Pan prezydent [Rafał Trzaskowski - red] jest obrażony na polskie państwo. Rozumiem, że to państwo, rządzone z woli wyborców przez rząd Prawa i Sprawiedliwości jest ignorowane przez polityków Platformy i nawet w takich sytuacjach, kiedy to współdziałanie jest potrzebne, mamy do czynienia z obrażaniem, z atakami - powiedział.

 

Jak dodał, prezydent Warszawy "zamiast odpowiedzieć na ofertę ze strony rządu: ministra środowiska, ministra obrony narodowej, aby połączyć siły w zwalczaniu tej katastrofy, woli obrażać i atakować".

 

Sasin powiedział, że "potrzebne byłoby zaproszenie odpowiednich służb państwowych", aby sprawdzić sytuację w oczyszczalni.

 

Wicepremier odniósł się również do słów Marka Suskiego, który powiedział nawiązując do awarii warszawskiej oczyszczalni, że przypomina mu to "sytuację katastrofy w Czarnobylu". - Pan minister Suski mówił nie o tym, że skala tej katastrofy jest podobna, tylko, że taka próba ukrywania rzeczywiście nasunęła mu takie skojarzenie - powiedział.

 

"Władze Warszawy zajmują się wszystkim, tylko nie tym, co trzeba"

 

Sasin pytany był również o wpis posła PO Michała Szczerby, który stwierdził: "W czasie warszawskiej prezydentury PiS 2002-2006 ścieki spływały bezpośrednio do Wisły. I to nie przez kilka godzin (zrzut kontrolowany w wyniku awarii), a przez 4 lata❗️Nie nazywano tego „katastrofą ekologiczną”❗️Trwało to do 2012, kiedy @hannagw otworzyła oczyszczalnię Czajka💧".

 

 

- Zastanawiałem się, kiedy politycy Platformy zaczną informować, że to afera PiS-u, to, co się zdarzyło w Warszawie i doczekałem się dosyć szybko. Niezawodny Szczerba już ma swoją teorię. Prawda wygląda dokładnie w ten sposób, że ta oczyszczalnia w ogóle zaczęła być realizowana w czasach rządu pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bo faktycznie wcześniej tej centralnej oczyszczalni dla Warszawy nie było wiele lat, kiedy rządzili politycy związani z Unią Demokratyczną, którzy później byli w Platformie Obywatelskiej - dodał. 

 

Mówił również, że władze Warszawy przede wszystkim powinny się zająć rozwiązywaniem problemów wynikających z awarii kolektorów oczyszczalni. - Tymczasem władze Warszawy zajmują się wszystkim, tylko nie tym, co trzeba - stwierdził Sasin. - Karty LGBT potrafią wprowadzać, tramwaj różnorodności, strefy relaksu budować - wymienił.

 

Hudzik: temperatura, którą mamy na zewnątrz, sprzyja rozwojowi bakterii

 

Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Grzegorz Hudzik powiedział, że "temperatura, która mamy na zewnątrz sprzyja absolutnie rozwojowi bakterii". – Temperatura wody to też sprzyjające warunki do rozwoju flory mikroorganizmów - dodał. 

 

Pytany, czy sytuacja po awarii oczyszczalni to "katastrofa ekologiczna" czy "poważna sytuacja" odpowiedział: "katastrofa ekologiczna jeśli chodzi o ekosystem na pewno". - Człowiek jest najważniejszym elementem w tym ekosystemie, więc będziemy robić wszystko, żeby absolutnie nie przenosić tych zjawisk, które dotarły, ale to trudna i ciężka sytuacja. Mam nadzieję, że uda nam się zabezpieczyć naszych obywateli przed skutkami tejże katastrofy ekologicznej, jeżeli tak to rozpatrujemy - dodał. 

 

Hudzik mówił, że Główny Inspektorat Sanitarny skupia się obecnie na nadzorze nad jakością wody oraz przestrzeganiu ludzi przed kontaktem z wodą z rzeki. 

 

  

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można obejrzeć tutaj

pgo/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze