Jechała mikrosamochodem bez prawa jazdy. Była przekonana, że nie musi go mieć

Moto
Jechała mikrosamochodem bez prawa jazdy. Była przekonana, że nie musi go mieć
Zdjęcie ilustarcyjne, fot. Flickr/Brian Snelson

Patrol drogówki zatrzymał w Świeciu (woj. kujawsko-pomorskie) do kontroli drogowej 30-latkę jadącą czterokołowcem lekkim, czyli mikrosamochodem o wadze do 350 kg. Okazało się, że kobieta w ogóle nie posiada uprawnień do kierowania. Co więcej, była przekonana, że są one niepotrzebne.

Zatrzymana w Świeciu na ul. Wojska Polskiego 30-latka tłumaczyła policjantom, że według jej stanu wiedzy, nie musi mieć prawa jazdy. Ponieważ to nie pierwszy taki przypadek, dlatego funkcjonariusze przypominają o aktualnie obowiązujących przepisach w tym zakresie.


Czterokołowiec lekki według definicji kodeksu drogowego to "czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h".

 

Potrzebne jest co najmniej prawo jazdy kategorii AM


Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, pojazdem takim może kierować osoba posiadająca co najmniej prawo jazdy kategorii AM lub wyższe uprawnienia. Takie uprawnienia wymagają ukończenia kursu oraz zdania egzaminu państwowego w WORD (po ukończeniu 14 roku życia) lub w wyniku wymiany karty motorowerowej wydanej na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.


Nie muszą natomiast posiadać żadnych uprawnień do kierowania motorowerem osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 r.

 

- Należy również pamiętać, iż karty motorowerowe uzyskane przez osoby, które przed tą datą nie były pełnoletnie są ważne jedynie do czasu ukończenia 18 roku życia - przypomina podkom. Joanna Tarkowska z policji w Świeciu.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie