Dworczyk: jeśli informacje o budżecie się potwierdzą, to będzie to historyczna chwila

Polska

- To rzeczywiście jest historyczna chwila, gdyby te informacje się potwierdziły. Po raz pierwszy od transformacji budżet byłby zrównoważony. Opinie, oceny ekonomistów liberalnych, czy ekonomistów związanych z PO, były całkowicie chybione – powiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, pytany przez Wojciecha Dąbrowskiego o informacje prasowe dotyczące pierwszego budżetu bez deficytu.

Minister Dworczyk przypomniał wypowiedzi prof. Rzońcy, który miał powiedzieć, że wprowadzając programy solidarnościowe PiS zrujnuje budżet państwa.

 

Dopytywany przez prowadzącego o szczegóły, które mają spowodować, że budżet nie zanotuje deficytu, Dworczyk odpowiadał:

 

- Na pewno usprawnienie systemu podatkowego, systemu fiskalnego, ma olbrzymi wpływ na to, że budżet państwa z każdym rokiem jest coraz lepszy - szef KPRM wspomniał również o walce z mafiami VAT-owskimi.

 

"Za każdą operację jest pobierany podatek"

 

Na pytanie Wojciecha Dąbrowskiego czy planowane są nowe podatki lub ich podwyżki, odpowiedział: "PiS, przypomnę, obniża podatki". Minister wspomniał min. o planowanej obniżce podatku PIT oraz o wprowadzeniu zerowego podatku PIT dla osób poniżej 26. roku życia. 

 

W odpowiedzi na słowa ministra, prowadzący wspomniał o podwyżkach składek na ZUS i zapytał "czy w tej puli zapchaj dziury są środku z OFE". 

 

- Wyraźnie powiedzieliśmy, że nie postępujemy tak jak PO, która zrobiła "skok na OFE" i przekształcenia, które zostały zrobione na pewno nie powinny być porównywane. - powiedział Dworczyk, dodając: "te pieniądze nie będą w OFE absolutnie skonsumowane przez budżet".

 

Dopytany o "opłatę za przeniesienie", odpowiedział: "za każdą operację finansową, jest pobierany podatek".

 

- Budżet przygotowujemy odpowiedzialnie – zapewnił Dworczyk.

 

"Nauczyciele przez wiele lat byli zaniedbywani, jeśli chodzi o podwyżki”

 

W dalszej części rozmowy Wojciech Dąbrowski wspomniał, że informacje o braku deficytu mogą zachęcić nauczycieli do strajku.

 

- Mam nadzieję, że przewodniczący Broniarz nie będzie próbował upolitycznić tej ważnej kwestii, jaką jest dyskusja jak polska oświata ma wyglądać – odpowiedział minister, który dodał, że "nauczyciele przez wiele lat byli zaniedbywani, jeśli chodzi o podwyżki”.

 

- My od trzech lat konsekwentnie zwiększamy wynagrodzenia nauczycieli, w tym roku również – powiedział, dodając, że rząd w tym roku żadnych zmian w tej sprawie już nie planuje.

 

"Minister Ziobro od razu podjął kroki, które doprowadziły do dymisji"

 

- Premier przyjął dymisję wiceministra Piebiaka - poinformował Dworczyk, odpowiadając na pytanie czy premier planuje interweniować w tzw. "aferze hejterskiej". Minister dodał, że sprawa jest "zakończona od strony politycznej".

 

- To czy zostały złamane przepisy, złamane prawo, jest to sprawa do wyjaśnienia przez stosowne organy. Premier podjął w tej sprawie decyzję - powiedział.

 

Szef KPRM zapewnił jednak, że w tej chwili opinia publiczna "porusza się w sferze plotek" - Jak wiemy z ostatnich miesięcy i lat, takie plotki służą zdyskredytowaniu poszczególnych polityków - skomentował.

 

Minister Dworczyk powiedział, że premier nie komentuje apelu "Washington Post" do prezydenta USA Donalda Trumpa o odwołanie wizyty w Polsce, która ma rozpocząć się 31 sierpnia.

 

- Szczegóły wizyty prezydenta Trumpa są dopracowywane. To na pewno będą tematy związane z gospodarką, ale oczywiście również z bezpieczeństwem, nie tylko militarnym ale również bezpieczeństwem energetycznym, gospodarczym – mówił.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

luq/dc/bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie