Odnaleziono ciało jednego z grotołazów zaginionych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Polska
Odnaleziono ciało jednego z grotołazów zaginionych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej
Polsat News

- W Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach ratownicy TOPR odnaleźli ciało jednego z dwóch poszukiwanych od soboty grotołazów - poinformował w czwartek po godz. 22 ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski. Kolejne informacje ratownicy mają przekazać w piątek rano.

W Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach zaginęli dwaj grotołazi, którzy w ubiegły czwartek weszli do niej z czterema towarzyszami. Zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza w tzw. Przemkowych Partiach. Po wyjściu z jaskini w sobotę późnym popołudniem towarzysze uwięzionych grotołazów zawiadomili ratowników TOPR.

 

W czwartek akcja ratunkowa była utrudniona. W trakcie wymiany grupy ratowników w Jaskini Wielkiej Śnieżnej, nastąpił naturalny obryw skalny w rejonie tak zwanego płytowca. - Ratownikom nic się nie stało, ale obryw zniszczył liny poręczowe – powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

 

  

 

Akcja ratunkowa od soboty

 

Sześciu grotołazów weszło do Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach w czwartek. Dwóch z nich zostało odciętych przez wodę, która zalała część korytarza w tzw. Przemkowych Partiach. Ostatni kontakt głosowy ze swoimi towarzyszami mieli w sobotę około godz. 2 w nocy. Ratownicy zostali powiadomieni o kłopotach w sobotę późnym popołudniem.

 

Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi niemal 24 km, choć nie wszystkie z nich zostały dokładnie zbadane. Jest to jaskinia o skomplikowanych, wąskich korytarzach i przesmykach z licznymi kominami i studniami. Posiada kilka otworów wejściowych w masywie Wyżniej Świstówki.

luq/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie