Silny deszcz i burze z gradem. Ostrzeżenia dla dwunastu województw

Polska

IMGW wydało we wtorek po południu ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami i silnym deszczem dla dwunastu województw. W pasie od północnego wschodu, przez Mazowsze, Ziemie Łódzką, aż po województwa południowe przewidywane są intensywne opady deszczu, burze i wiatr do 80 km/h. W woj. świętokrzyskim, podkarpackim śląskim i małopolskim możliwe są opady gradu.

Alertem zostały objęte wschodnia część woj. warmińsko-mazurskiego, woj. podlaskie, mazowieckie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie.

 

 

"Trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie"

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniana, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

 

 

Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

 

RCB przypomina również, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

bas/msl/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie