Zbliżyli się do ogrodzenia na granicy. Izraelskie wojsko zabiło trzech palestyńskich bojowników

Świat
Zbliżyli się do ogrodzenia na granicy. Izraelskie wojsko zabiło trzech palestyńskich bojowników
PAP/EPA/GERSHON ELINSON

Trzech uzbrojonych palestyńskich bojowników zostało zabitych w nocy z soboty na niedzielę, gdy zbliżyli się do ogrodzenia na granicy między Strefą Gazy a terytorium Izraela - poinformowała izraelska armia.

Wojskowa rzeczniczka przekazała w komunikacie, że ostrzał skierowany na trzech Palestyńczyków został przeprowadzony z użyciem śmigłowca bojowego i czołgu.

 

Ministerstwo zdrowia w Gazie potwierdziło, że w godzinach nocnych do szpitala na północy palestyńskiej enklawy przewieziono zwłoki trzech osób. Według resortu w izraelskim ostrzale w nocy ciężko ranna została czwarta osoba.

 

Izrael odpowiedzialnością za ataki przeprowadzane ze Strefy Gazy obarcza radykalny ruch palestyński Hamas, rządzący Strefą od 2007 roku. Zawieszenie broni między stronami, wynegocjowane z pomocą Izraela, w ostatnim czasie było coraz częściej naruszane - przed kilkoma dniami doszło do palestyńskich ataków, w których zginęło łącznie pięciu napastników.

 

Cztery pociski w kierunku Izraela 

 

Od piątku palestyńscy bojownicy wystrzelili w kierunku Izraela cztery pociski, kilka osób odniosło obrażenia. Armia izraelska poinformowała, że w odwecie zaatakowała dwa podziemne cele Hamasu.

 

W 2007 roku, po przejęciu władze przez Hamas w Strefie Gazy, Izrael wprowadził blokadę enklawy, uzasadniając to względami bezpieczeństwa. Izrael, ale też Stany Zjednoczone i Unia Europejska uważają Hamas za organizację terrorystyczną.

 

W Strefie Gazy w bardzo trudnych warunkach żyje około 2 mln Palestyńczyków; brakuje m.in. wody pitnej i elektryczności.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie