Czterech Palestyńczyków zastrzelonych na granicy ze Strefą Gazy

Świat
Czterech Palestyńczyków zastrzelonych na granicy ze Strefą Gazy
Palestyńczycy nielegalnie przekraczający izraelskie ogrodzenie na Zachodnim Brzegu/ PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN

- Czterech uzbrojonych Palestyńczyków zginęło w sobotę, gdy usiłowali przekroczyć granicę ze Strefy Gazy do Izraela - poinformowała izraelska armia.

- Patrole zauważyły kilku terrorystów zbliżających się do ogrodzenia w południowej Strefie Gazy. Terroryści byli wyposażeni w karabiny szturmowe typu AK-47, granatniki i granaty - podano w oświadczeniu.

 

Poinformowano też, że "czterech napastników zostało zneutralizowanych".

 

Rzeczniczka izraelskich sił zbrojnych dodała, że "żołnierze otworzyli ogień, gdy jeden z napastników przekroczył barierę i rzucił granat w ich kierunku".

 

Kontrola Hamasu

 

Od marca 2008 r. terytorium Strefy Gazy, kontrolowane przez islamistyczny Hamas, w rejonie wzdłuż izraelskiego ogrodzenia granicznego, jest sceną cotygodniowych protestów, którym zwykle towarzyszy przemoc.

 

Demonstranci domagają się w szczególności zniesienia ścisłej izraelskiej blokady nałożonej na Strefę ponad 10 lat temu.

 

Od tego czasu co najmniej 301 Palestyńczyków zginęło w wyniku izraelskiego ostrzału w Gazie, przy czym w zdecydowanej większości podczas starć, które zwykle wywiązują się w czasie demonstracji wzdłuż granicy. Inni Palestyńczycy zginęli w wyniku izraelskich ataków w odwecie za wrogie działania dokonywane z terytorium tej palestyńskiej enklawy. 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie