"Ludzie źli poprzez judaszowe pieniądze chcą z Polaków zrobić pseudonowoczesne społeczeństwo"

Polska

Jesteśmy i będziemy przeciwni złu, zawsze otwarci na każdego człowieka, bo chcemy dobra wszystkich, także tych, co nam źle życzą i nas obrażają - mówił na Jasnej Górze abp Jan Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, apelując o nawrócenie. - Wierzysz czy nie, staniesz przed Bogiem. Oby się nie okazało, żeś swoimi postępkami tak go obraził, że będziesz na wieki potępiony - dodał.

Arcybiskup przewodniczył głównemu punktowi jasnogórskich uroczystości - uroczystej sumie pontyfikalnej, odprawianej w częstochowskim sanktuarium w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zgromadzeni świętowali też 100-lecie przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską.

 

- Jesteśmy i zawsze będziemy przeciwni złu, ale zawsze otwarci na człowieka, na każdego człowieka. Bo chcemy dobra, wiecznego dobra wszystkich ludzi, także tych co nam źle życzą i nas obrażają - powiedział abp Pawłowski.

 

"Nawróćcie się!, Przyjdzie dzień sądu"

 

- Chcemy z tego miejsca powiedzieć także tym, którzy nas prześladują, którzy pozwalają sobie na świętokradzkie niszczenie naszych wartości, na obrażanie i wyśmiewanie Matki Najświętszej, Eucharystii, Kościoła, tym pseudoartystom, pseudopolitykom, chcemy im powiedzieć także - parafrazując mocne słowa Jana Pawła II, powiedziane kiedyś do ludzi uwikłanych w zło - Nawróćcie się! Przyjdzie dzień sądu, staniesz przed Bogiem, chcesz czy nie chcesz, wierzysz czy nie, staniesz przed Bogiem. Oby się nie okazało, żeś swoimi postępkami tak go obraził, że będziesz na wieki potępiony. Bo Bóg jest miłosierny, ale też sprawiedliwy - dodał.

 

Abp Pawłowski przypomniał wielowiekową tradycję pielgrzymowania Polaków na Jasną Górę. - Tu zawsze byliśmy i dzisiaj wolni jesteśmy. A wolność to dar i zadanie, a nie jakaś swawola, nie żadne: róbta co chceta. Za wolność każdego z nas tak wielu Polaków oddało życie - podkreślił.

 

"Zło jest ryczące, wredne, przebrane, wynaturzone"

 

Zwracając się do nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio, prosił o przekazanie papieżowi Franciszkowi, że "Polska pozostaje wierna". - Zwłaszcza dzisiaj, w tych skomplikowanych czasach, gdy ludzie źli, sprzysiężeni z mocą zła poprzez rozliczne układy, powiązania, kalkulacje i judaszowe pieniądze chcą z Polski i Polaków zrobić takie pseudonowoczesne społeczeństwo, które odrzuci prawdziwe wartości, wpisane przez Boga Stwórcę w serce, w naturę każdego człowieka, a będzie się kierować instynktami, teoriami bez sensu, pogmatwanymi układami socjopolitycznymi, czy ideologiami zrodzonymi gdzieś w świecie, często w chorych umysłach - powiedział.

 

- My, Kościół Chrystusowy, będziemy bronić prawdy, miłości, piękna, rodziny, życia ludzkiego i naszej wiary za wszelką cenę. Nie możemy się dać zastraszyć, bo zło jest ryczące, wredne, przebrane, wynaturzone, bo za każdym złem stoi jego twórca - diabeł. Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj! Tworzyć dobro, dobrze działać, dobrze żyć, choćby nas mieli wyśmiać, wytknąć palcem, ukarać, to my będziemy czynić dobro, bo dobro, piękno, miłość to są nasze drogi ziemskiego pielgrzymowania ku niebu - powiedział abp Pawłowski.

 

Zaapelował, aby od jasnogórskiego tronu Królowej Polski popłynął znak pokoju. - Wielki znak pokoju do wszystkich Polek i Polaków. Spróbujmy odłożyć na bok te wszystkie egoistyczne antagonizmy, te podziały na "ty i ja", spróbujmy poczuć się znowu polską rodziną, gdzie każdy ma miejsce i godność, i własne zdanie, respektujące drugiego. Czasem łączy nas piłka nożna, czasem siatkówka, skoki narciarskie i inne sporty, gdzie nasi odnoszą sukcesy, to czyż nie może i nie powinna nas połączyć Polska, jej dziś i jutro? - podkreślił abp Pawłowski.

 

70 tys. pielgrzymów

 

Każdego roku na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wędrują na Jasną Górę dziesiątki tysięcy pielgrzymów - według ostatnich statystyk, przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasną Górę przybyły 64. piesze pielgrzymki, a w nich 70 tys. osób. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła zarówno liczba pieszych pielgrzymek, jak i idących w nich pątników. Szczegółowo piszemy o nich tutaj:

 

W sumie pontyfikalnej wzięli udział m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, metropolita Dakaru abp Benjamin Ndiaye, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński oraz przedstawiciele władz i samorządów różnych szczebli.

 

"Chcą wmówić nam, że zaprzeczenie bożego ładu jest czymś normalnym"

 

Zgromadzonych powitał generał zakonu paulinów – gospodarzy Jasnej Góry – o. Arnold Chrapkowski. - Mamy dziś wiele powodów do niepokoju wobec ideologii, które nie tylko sprzeciwiają się prawu i porządkowi bożemu, który jest najwyższą norma ludzkiego życia i postępowania, ale wręcz chcą wmówić nam, że zaprzeczenie bożego ładu jest czymś normalnym. Czyni się to w imię wolności i tolerancji rozumianej po ludzku. My jednak, ufając w pomoc bożą i wstawiennictwo Maryi, chcemy zawsze być wierni prawu i wolności, której uczy Jezus Chrystus w Ewangelii" – powiedział.

 

Ze względu na stulecie wznowienia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską Ojciec Święty Franciszek udzielił na dzień 15 sierpnia na Jasnej Górze błogosławieństwa papieskiego, udzielanego na wszystkich mszach. Błogosławieństwo można uzyskać również uczestnicząc nabożnie we mszy świętej przez odbiorniki radiowe i telewizyjne. Do błogosławieństwa dołączony jest odpust zupełny. 

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie