86 tys. osób przyszło w tym roku na Jasną Górę. Abp Pawłowski: jesteśmy i będziemy przeciwni złu

Polska

W ciągu minionych dwóch tygodni do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze dotarły 64 piesze pielgrzymki, w których wędrowało ok. 70 tys. pątników. Najwięcej – 12,8 tys. osób - przybyło w ośmiu pielgrzymkach z Warszawy, najliczniejsza zaś była 8,5-tysięczna pielgrzymka krakowska.

W czwartek przed południem na Jasnej Górze rozpoczną się główne uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W przededniu tego święta, kiedy do Częstochowy w pieszych pielgrzymkach weszło ponad 20 tys. pątników, przypadła kulminacja szczytu pielgrzymkowego.

 

Zgodnie z ogłoszoną przez biuro prasowe Jasnej Góry statystyką pielgrzymkową, większość pątników (ok. 70 tys.) dotarła do Częstochowy między 1 a 14 sierpnia. To ponad 80 proc. spośród 86 tys. wszystkich pieszych pielgrzymów, którzy w tym roku przyszli do sanktuarium. Ogółem od 12 maja przybyły tu 182 piesze pielgrzymki, z czego 64 od początku do połowy sierpnia.

 

Ze statystyk wynika, że w tym roku ilość pieszych pielgrzymów na Jasną Górę wzrosła – przed rokiem do połowy sierpnia do sanktuarium dotarło 82 tys. pątników w 156 pielgrzymkach, z czego 66 tys. osób w 52 pieszych pielgrzymkach w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia.

 

Przybyły też pielgrzymki: rolkowa, motorowa i konna

 

W tym roku zwiększyła się także liczba pielgrzymów na rowerach - dotarły 133 pielgrzymki rowerowe, a w nich 9,1 tys. osób. Natomiast w 12 pielgrzymkach biegowych do połowy sierpnia przybiegło ok. 330 osób. Przybyły też pielgrzymki: rolkowa, motorowa i konna.

 

Nadal dominują jednak pielgrzymki piesze. W ośmiu pieszych pielgrzymkach z samej tylko Warszawy przyszło na Jasną Górę w sumie 12,8 tys. osób. Najliczniejsze były: 308. Warszawska Pielgrzymka Piesza (ponad 6 tys. osób) oraz 39. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (3 tys. osób).

 

Wielu pątników zgromadziły także tzw. Grupy Siedemnaste (akademickie) Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej oraz idące ze stolicy: 28. Pielgrzymka Niepełnosprawnych, 36. Praska Pielgrzymka Rodzin, 28. Międzynarodowa Pielgrzymka Żołnierzy, 13. Piesza Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków oraz 25. Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej.

 

Wzrost liczby pieszych pielgrzymów

 

Najliczniejsze - jak dotychczas - w tym roku piesze pielgrzymki to - obok dwóch pielgrzymek warszawskich - 39. Pielgrzymka Krakowska (8,5 tys. osób), 41. Pielgrzymka Radomska (ponad 6 tys.), 37. Pielgrzymka Podlaska (3,2 tys. osób), 28. Piesza Pielgrzymka Bielsko-Żywiecka i 382. Piesza Pielgrzymka Kaliska ( po ok. 2,4 tys. osób) oraz 38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej i 74. Piesza Pielgrzymka Rybnicka (po ok. 2 tys. osób).

 

Wzrostem liczby pieszych pielgrzymów w stosunku do ub. roku mogą pochwalić się m.in. pielgrzymki: krakowska, radomska, kaliska i podlaska.

 

Najdłuższą trasę na Jasną Górę przeszły: 38. Pielgrzymka Kaszubska, wyruszająca z Helu (638 km w 19 dni), 35. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska (grupy z Pustkowa - 615 km w 20 dni, ze Świnoujścia - 625 km w 19 dni), 27. Pielgrzymka Ełcka, w ramach której grupa z Suwałk przeszła 560 km w 17 dni, a także 34. Pielgrzymka z Gdyni (553 km w 18 dni).

 

W sierpniu do sanktuarium przybędą jeszcze piesze pielgrzymki zdążające na Jasną Górę na obchodzoną 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej.

 

Arcybiskup Jan Pawłowski przewodniczył sumie pontyfikalnej

 

- Jesteśmy i będziemy przeciwni złu, ale zawsze otwarci na każdego człowieka, bo chcemy dobra wszystkich ludzi, także tych, co nam źle życzą i nas obrażają – powiedział w czwartek na Jasnej Górze abp Jan Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

 

Przewodniczy on uroczystej sumie pontyfikalnej, odprawianej w tym najważniejszym polskim sanktuarium, uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to też okazja do upamiętnienia 100-lecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską.

 

- Jesteśmy i zawsze będziemy przeciwni złu, ale zawsze otwarci na człowieka, na każdego człowieka. Bo chcemy dobra, wiecznego dobra wszystkich ludzi, także tych, co nam źle życzą i nas obrażają – powiedział podczas homilii abp Jan Pawłowski.

 

- Chcemy z tego miejsca powiedzieć także tym, którzy nas prześladują, którzy pozwalają sobie na świętokradzkie niszczenie naszych wartości, na obrażanie i wyśmiewanie Matki Najświętszej, Eucharystii, Kościoła, tym pseudoartystom, pseudopolitykom, chcemy im powiedzieć, także parafrazując mocne słowa Jana Pawła II, powiedziane kiedyś do ludzi uwikłanych w zło: Nawróćcie się! Przyjdzie dzień sądu, staniesz przed Bogiem, chcesz czy nie chcesz, wierzysz czy nie, staniesz przed Bogiem. Oby się nie okazało, żeś swoimi postępkami tak Go obraził, że będziesz na wieki potępiony. Bo Bóg jest miłosierny, ale też sprawiedliwy – dodał.

 

PAP/Waldemar Deska

 

Pielgrzymów pozdrowił papież Franciszek

 

Papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów przybyłych do Częstochowy w związku z obchodzoną w czwartek uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przypomniał o setnej rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską i Stolicą Apostolską.

 

W czasie spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież powiedział: - Dzisiaj w Częstochowie w Polsce zgromadziło się wielu pielgrzymów, by uczcić Wniebowziętą Dziewicę i by wspomnieć setną rocznicę przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską.

 

- Przesyłam moje pozdrowienie tym, którzy zebrali się u stóp Czarnej Madonny i zachęcam ich do modlitwy za cały Kościół. Pozdrawiam także Polaków tu obecnych - dodał Franciszek, wskazując na grupy na placu Świętego Piotra.

 

Różaniec dla Syrii

 

Podczas spotkania papież poprosił wiernych o modlitwę w chwili, gdy pobłogosławił różańce przeznaczone dla "braci w Syrii".

 

- Z inicjatywy stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wykonano około sześciu tysięcy koronek różańców - poinformował Franciszek, dodając że zrobiły je siostry karmelitanki z Betlejem.

 

Przekazał następnie, że różańce te zostaną rozdane we wspólnotach katolickich w Syrii jako znak jego bliskości z nimi. Otrzymają je zwłaszcza rodziny, które straciły bliskich na wojnie.

 

- Odmawiajmy modlitwę różańcową za pokój na Bliskim Wschodzie i na całym świecie - wzywał Franciszek, trzymając w rękach jeden z różańców dla Syrii.

 

Papież wyraził również solidarność z ludnością krajów Azji Południowej, która ucierpiała w wyniku deszczów monsunowych.

 

- Modlę się za ofiary i pozbawionych dachu nad głową, za wszystkie bezdomne rodziny. Niech Pan da siłę im i tym, którzy im pomagają - podkreślił.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie