Morawiecki: poziom bezrobocia osiąga wynik nienotowany od początków transformacji

Polska
Morawiecki: poziom bezrobocia osiąga wynik nienotowany od początków transformacji
PAP/Łukasz Gągulski

Kolejny miesiąc z rzędu poziom bezrobocia osiąga wynik nienotowany od początków transformacji - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rządowa polityka antycykliczna zmniejsza niekorzystne skutki światowego spowolnienia ekonomicznego.

Szacowana przez ministerstwo rodziny stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu br. 5,2 proc. i w porównaniu do czerwca br. spadła o 0,1 punktu procentowego.

 

- To wynik najlepszy od 28 lat. Cieszy nas fakt, że w rejestrach urzędów pracy figuruje coraz mniej osób bezrobotnych. Bardzo zależy nam na tym, żeby jak najwięcej Polaków miało pracę, a ich zarobki regularnie rosły - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

 

Jak dodała, "od dłuższego już czasu rynek pracy znajduje się w bardzo dobrej kondycji, a stopa bezrobocia utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie".

 

"Rynek pracy stabilizuje się"

 

Szefowa MRPiPS oceniła, że zbliżamy się do granicy tzw. naturalnego bezrobocia.

 

- Rynek pracy stabilizuje się. W kolejnych miesiącach dynamika spadku bezrobocia wyhamuje, ale szacujemy, że - u szczytu prac sezonowych - stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 5,2 proc. To bardzo dobry wynik. Cały czas mówimy o rekordowo niskim poziomie bezrobocia - podkreśliła.

 

Do aktualnej stopy bezrobocia odniósł się na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 

"Kolejny miesiąc z rzędu poziom bezrobocia osiąga wynik nienotowany od początków transformacji. Nasza gospodarka, budowana na solidnych fundamentach, notuje bardzo dobre rezultaty. Rządowa polityka antycykliczna zmniejsza niekorzystne skutki światowego spowolnienia ekonomicznego" - czytamy.

 

 

Ze wstępnych danych MRPiPS wynika, że liczba bezrobotnych w końcu lipca br. wyniosła 869,3 tys. osób i w porównaniu do wcześniejszego miesiąca spadła o 7,8 tys. osób. Oznacza to spadek o 0,9 proc. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku (lipiec 2018 - czerwiec 2018) spadek ten wynosił odpowiednio 6,1 tys. osób i 0,6 proc.

 

Spadek liczby bezrobotnych odnotowano w 14 województwach, szczególnie w: lubuskim - o 2,9 proc., śląskim - o 2,5 proc., oraz pomorskim i warmińsko-mazurskim - w obu o 1,4 proc.

 

Ze wstępnych danych resortu wynika, że w lipcu br. wzrosła też liczba miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy. Wyniosła ona 118,6 tys. - o 15,5 tys. oraz 15 proc. więcej niż w czerwcu br.

ac/bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie