Polska wśród krajów z najniższym bezrobociem w UE. Najnowsze dane Eurostatu

Biznes
Polska wśród krajów z najniższym bezrobociem w UE. Najnowsze dane Eurostatu
Polsat News

Mierzona metodologią unijną stopa bezrobocia wyniosła w Polsce w styczniu 5,4 proc. To spadek o 0,1 punktu procentowego w stosunku do grudnia. Natomiast w porównaniu ze styczniem 2016 roku to spadek o 1,3 punktu procentowego. Jeszcze tylko 6 innych krajów UE z 28 państw Wspólnoty ma niższy poziom bezrobocia niż Polska.

Najniższą stopę bezrobocia wśród krajów UE odnotowano w Czechach (3,4 proc.) i Niemczech (3,8 proc.).

 

Hiszpania w czołówce bezrobocia

 

Najwyższą natomiast zaobserwowano w Hiszpanii (18,2 proc.) oraz Grecji (23 proc.)


Średnio w 28 krajach Unii Europejskiej bezrobocie w styczniu było na poziomie 8,1 proc., co oznacza, że spadło ono o 0,1 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca. Rok wcześniej wynosiło 8,9 proc.

 

bezrobocie


O wiele gorzej wyglądał ten wskaźnik w krajach strefy euro - wyniósł 9,6 proc. i nie uległ zmianie w stosunku do zeszłego miesiąca.


Prawie 20 mln Europejczyków bez pracy


Według danych Eurostatu w styczniu 2017 roku w Europie było dokładnie 19 mln 969 tys. bezrobotnych, w tym 15,6 mln w strefie euro. W porównaniu z grudniem 2016 roku liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 96 tys. osób w krajach UE oraz 56 tys. w strefie euro.

 

Stopa bezrobocia wśród młodych do 25. roku życia wynosiła 17,7 proc. w UE oraz 20 proc. w strefie euro. W Polsce wskaźnik ten wyniósł 14,3 proc.


Różnice w sposobie mierzenia bezrobocia

 

W Polsce według metodologii unijnej w styczniu było 930 tys. osób bezrobotnych, tj. o 222 tys. mniej niż rok wcześniej, oraz o 19 tys. mniej niż w grudniu.
 
Według danych GUS, opierającego się na informacjach z urzędów pracy, w styczniu bezrobocie w Polsce wyniosło 8,6 proc. a liczba bezrobotnych to 1 mln 397 tys. osób.


Eurostat, czyli biuro statystycznie Unii Europejskiej używa innej metodologii. Bada czy osoby w wieku od 15 - 74 lata podejmują działalność zarobkową, uczą się lub pobierają emeryturę.


Eurostat za bezrobotnego uważa osobę bez zatrudnienia, która jest w stanie podjąć pracę w ciągu dwóch tygodni, a poszukiwała jej aktywnie od przynajmniej czterech tygodni. Według unijnej metodologii prawdziwi bezrobotni to tylko te osoby, które rzeczywiście szukają pracy.

 

polsatnews.pl, infografika: mpips.gov.pl

 

ptw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie