Marek Kuchciński oficjalnie złożył rezygnację z funkcji marszałka

Polska

Po posiedzeniu Prezydium Sejmu Marek Kuchciński złożył rezygnację z funkcji marszałka - poinformowała w piątek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO-KO). Obrady Sejmu, na których wybrany zostanie nowy marszałek rozpoczną się o godz. 15.30.

Jak wynika z uaktualnionego harmonogramu obrad, Sejm w piątek o godz. 15.30 ma zająć się wyborem nowego marszałka Izby. Według nieoficjalnych informacji PAP kandydatką klubu PiS na to stanowisko ma być obecna szefowa MSWiA Elżbieta Witek. Natomiast klub PO-KO zgłosi kandydaturę obecnej wicemarszałek Izby Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a PSL kandydaturę swojej wiceszefowej Urszuli Pasławskiej.

 

Kidawa-Błońska po wyjściu z posiedzenia Prezydium Sejmu powiedziała dziennikarzom, że Marek Kuchciński zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu. Wicemarszałek Barbara Dolniak (PO-KO) doprecyzowała, że Kuchciński zrezygnował po odbyciu Prezydium Sejmu i ustaleniu harmonogramu obrad. Dolniak dodała, że Kuchciński na piśmie przekazał rezygnację najstarszemu wicemarszałkowi, informując całe Prezydium o treści rezygnacji.

 

"Samo oświadczenie o rezygnacji"

 

Dolniak zaznaczyła, że rezygnacja Kuchcińskiego nie zawierała żadnego uzasadnienia. - Samo tylko oświadczenie o rezygnacji - wyjaśniła.

 

Kidawa-Błońska podkreśliła, że Prezydium przebiegło bardzo spokojnie, a Kuchciński podziękował za współpracę. Dodała, że kandydatury na stanowiska marszałka Sejmu będą zgłaszane do godz. 15. - Także Sejm rozpoczniemy o godz. 15.30 - zaznaczyła.

 

Pytana, czy Kuchciński był w dobrym nastroju, Kidawa-Błońska odparła, że "na pewno nikt takiego dnia nie jest w dobrym nastroju". Dodał, że Kuchciński poza słowem podziękowania nic nie mówił.

 

"Dziękuję Panu Marszałkowi @MarekKuchcinski za lata owocnej współpracy pomiędzy #Sejm.em i @PolskiSenat na rzecz Polski i Polaków" - napisał chwilę po rezygnacji Kuchcińskiego na twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 

 

Kuchciński zapowiedział w czwartek, że w piątek złoży rezygnację z tej funkcji. Ma to związek z informacjami o jego lotach służbowych.

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

 

W poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

 

Wykaz CIS

 

Z kolei w poniedziałek wieczorem na stronach Sejmu opublikowano "wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji". Wykaz CIS zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r. Jak wynika z wykazu 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną). W wykazie opublikowanym przez CIS znalazły się też informacje dotyczące liczby podróży krajowych, liczby pasażerów na pokładzie (bez uwzględnienia nazwisk czy funkcji) oraz cel wizyty.

 

Kwestia lotów Kuchcińskiego była krytykowana przez polityków PO, którzy chcą, by marszałek Sejmu przedstawił szczegóły lotów rządowym samolotem, kiedy na pokładzie byli jego bliscy: ile było takich lotów i kto brał w nich udział. Posłowie PO w związku z informacjami o lotach Kuchcińskiego złożyli wniosek o odwołanie go z funkcji marszałka Sejmu, nad którym Sejm pierwotnie miał debatować w piątek. Ponadto politycy PO-KO powołując się na doniesienia medialne zarzucili Kuchcińskiemu, że w sposób nieuprawniony podróżowali z nim podczas służbowych lotów m.in. poseł PiS Stanisław Piotrowicz i jego żona Maria, Zdzisław Krasnodębski, Anna Krasnodębska, Bogdan Rzońca, Krystyna Wróblewska "i wielu innych, w tym asystenci marszałka Kuchcińskiego".

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie