Zniszczył barierkę w urzędzie. Jest wniosek o ukaranie posła Sanockiego

Polska
Zniszczył barierkę w urzędzie. Jest wniosek o ukaranie posła Sanockiego
Polsat News

Opolski urząd wojewódzki skierował wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Janusza Sanockiego (niezrzeszony), który w poniedziałek zniszczył barierkę na terenie urzędu. Parlamentarzyście grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek w budynku opolskiego urzędu wojewódzkiego, gdzie oprócz biur zajmowanych przez urzędników wojewody mieści się delegatura Krajowego Biura Wyborczego i kierownictwo samorządu województwa.

 

Poseł chciał wejść do  KBW, jednak, aby dostać się za bramki otwierane przy pomocy specjalnych przepustek, musiał wcześniej wylegitymować się przed pracownikami urzędu. Doszło do awantury, podczas której parlamentarzysta rozbił szklaną barierkę. Wezwani na pomoc policjanci wyprowadzili posła Sanockiego siłą z budynku urzędu. Kiedy Sanocki pokazał im swoją legitymację poselską, został zwolniony.

 

Sanocki: to bunt obywatelski

 

Dziennikarzom Sanocki swoje zachowanie tłumaczył chęcią obrony wolności, a swoje zachowanie określił jako bunt obywatelski przeciwko ograniczaniu prawa do swobodnego dostępu do urzędników. Zapewnił także, że w formie zadośćuczynienia za zniszczoną barierkę dokona wpłaty na Caritas.

 

Dyrektor generalny opolskiego urzędu wojewódzkiego Izabela Bryja poinformowała w środę, że urząd skierował wniosek o ściganie posła Sanockiego.

 

- Podczas przesłuchania policjanci pytali, czy będziemy wnioskować o ukaranie sprawcy zniszczenia mienia należącego do urzędu, a ja jako dyrektor urzędu z tej możliwości skorzystałam - powiedziała dyrektor Bryja.

 

Immunitet do października

 

Według wstępnych szacunków naprawa zniszczonych przez posła bramek wejściowych będzie kosztowała około czterech tysięcy złotych, jednak dyrektor urzędu zastrzega, że po sprawdzeniu mechanizmu barierki przez serwisantów może okazać się, że kwota ta będzie wyższa.

 

Jak powiedział w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu Stanisław Bar, za przestępstwo niszczenia cudzego mienia określone w artykule 288 par. 1 grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności, jednak do końca kadencji Sanockiego chroni immunitet, na którego uchylenie musi wyrazić zgodę Sejm. Nie wiadomo, czy ewentualnym wnioskiem o uchylenie immunitetu Sejm zdąży zająć się przed październikowymi wyborami.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie