Partia Polska Lewica składa do sądu skargę na zmianę skrótu SLD na Lewica

Polska
Partia Polska Lewica składa do sądu skargę na zmianę skrótu SLD na Lewica
Polsat News

Szef partii Polska Lewica Jacek Zdrojewski złożył w sądzie skargę na zmianę przez Sojusz Lewicy Demokratycznej skrótu z "SLD" na "Lewica". Jego zdaniem skrót ten niewystarczająco odróżnia się od nazw partii już istniejących.

O skardze poinformował w środę portal "wPolityce.pl".

 

We wtorek Konwencja Krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej dokonała zmian w statucie, w ramach których skrót nazwy partii "SLD" zmieniono na "Lewica". Komitet wyborczy pod taką samą nazwą zamierza wystawić listy w wyborach parlamentarnych, na których mają się znaleźć kandydaci SLD, Wiosny i Razem oraz innych drobnych ugrupowań lewicowych.

 

Skargę do sądu na zmianę statutu SLD złożył szef partii Polska Lewica Jacek Zdrojewski.

 

"W związku ze zmianą skrótu nazwy przez Sojusz Lewicy Demokratycznej z »SLD« na »Lewica« przeprowadzonej w dniu 6 sierpnia 2019 r., składam skargę na tę decyzję i wnoszę o jej odrzucenie przez Sąd jako niezgodnej z prawem" - napisał w skardze Zdrojewski.

 

"Używanie skrótu »Lewica« może wprowadzić w błąd społeczeństwo, a w czasie najbliższych wyborów parlamentarnych, w których »Polska Lewica« zamierza wystawić własne listy wyborcze, używając swojej pełnej nazwy z pewnością spowoduje zamęt i niepotrzebnie zmyli miliony polskich obywateli, zakłócając tym samym demokratyczny proces wyborczy, będący podstawą naszego państwa" - napisał w skardze Zdrojewski.

 

"Pragnę ponadto zwrócić uwagę Sądu, iż używanie skrótu »Lewica« od słów »Sojusz Lewicy Demokratycznej« jest niezgodne z zasadami polskiej gramatyki" - napisano w skardze.

 

Polska Lewica jest ugrupowaniem, które w 2007 r. założył Leszek Miller, gdy startował w wyborach parlamentarnych z list Samoobrony. Jacek Zdrojewski to były polityk SLD, m.in. szef mazowieckich struktur tej partii. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie