SLD ma zmienić nazwę na Lewica

Polska
SLD ma zmienić nazwę na Lewica
Polsat News

- Powinna powstać jedna partia na lewicy, która stworzy jeden klub parlamentarny - mówił w piątek Robert Biedroń (Wiosna) w "Wydarzeniach i Opiniach". Jak nieoficjalnie informuje PAP, liderzy SLD chcą zmienić nazwę swojej partii na Lewica. Powodem jest obawa przed startem w najbliższych wyborach w formule koalicji.

- Powinna powstać silna, lewicowa partia, która połączy wszystkie podmioty - mówił Biedroń w "Wydarzeniach i Opiniach".

 

- Nie potwierdzam, nie zaprzeczam, wszystko ogłosimy w przyszłym tygodniu - powiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty, a wcześniej także rzeczniczka Sojuszu Anna Maria Żukowska pytani o zmianę nazwy partii.

 

Zmiana ta, jak dowiedziała się PAP, ma być formą pójścia na kompromis w ramach lewicowej koalicji, tworzonej przez SLD, Wiosnę i Lewicę Razem.

 

Koalicja ma wyższy próg

 

Liderzy tych ugrupowań mają obawy przed rejestracją porozumienia jako koalicji wyborczej, bo to wymagałoby przekroczenia progu 8 procent. W 2015 roku podobnej koalicji lewicowej zabrało niewielu głosów, by ten próg przekroczyć.

 

Alternatywą, jedyną, w ramach której nie traci się subwencji wyborczej, jest rejestracja list partyjnych i start kandydatów kilku ugrupowań z list jednej partii.

 

SLD już od jakiegoś czasu dopuszczało rejestrację własnych list partyjnych i zaproszenie na nie kandydatów Lewicy Razem i Wiosny, ewentualnie innych drobnych ugrupowań lewicowych. Jednocześnie, jak kilkakrotnie mówiła rzeczniczka Anna Maria Żukowska, ugrupowanie absolutnie wyklucza start z list innej partii.

 

Z kolei Wiosna i Lewica Razem niechętnie traktowały perspektywę startu z list SLD - Razem po wyborach europejskich specjalnie nawet zmieniło nazwę na Lewica Razem. Jak przyznawali działacze tej partii, był to gest umożliwiający zapraszanie na własne listy innych formacji.

 

SLD istnieje od 1999 roku

 

W końcu, jak się dowiedziała PAP, kompromisem wobec partnerów, na jaki zdecydowały się władze SLD jest zmiana nazwy na Lewica. Ma to ułatwić kandydatom innych partii start z list tego ugrupowania - tak samo bowiem nazywa się cała koalicja, jaką tworzą dziś SLD, Wiosna i Lewica Razem.

 

SLD jako partia istnieje od 1999 roku. Wcześniej, od 1991 roku pod tą nazwą funkcjonował sojusz wyborczy ugrupowań lewicowych, w którym dominowały partia Socjaldemokracja RP i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

 

SLD dwukrotnie sprawował władzę - w latach 1993-97 w koalicji z PSL, a także w latach 2001-05, początkowo z Unią Pracy i PSL, potem w formule mniejszościowej.

jm/zdr/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie