Finlandia: niedźwiedź uszkodził wynajęte przez turystów auto

Świat
Finlandia: niedźwiedź uszkodził wynajęte przez turystów auto
Pixabay

W północno-wschodniej Finlandii niedźwiedź "sponiewierał" wynajęty przez zagranicznych turystów samochód. Zwierzę wskoczyło na maskę zaparkowanego pojazdu i oderwało kawałek zderzaka - poinformowała w środę fińska policja.

Do zdarzenia doszło we wschodnim Kuusamo (ok. 800 km na północ od Helsinek) w jednym z najbardziej popularnych regionów turystycznych.

 

"Sądząc po śladach, niedźwiedź przeszedł po masce, oderwał kawałek zderzaka oraz uszkodził lakier" - wyjaśniła policja w komunikacie. Dodano, że turyści zabrali "na pamiątkę" sierść zwierzęcia oraz odłamki zderzaka. Funkcjonariusze "nie podejrzewają przestępstwa" i nie będą więcej informować o tej sprawie.

 

Lokalne media precyzują, że wynajmowany samochód pozostawili na noc na parkingu turyści z Austrii, a wizyta niedźwiedzia była "niespodzianką ich życia".

 

Pojazd ma widoczne uszkodzenia

 

Według przedstawiciela firmy wynajmującej samochody, "zaatakowany pojazd" ma widoczne uszkodzenia, ale nadaje się do jazdy i turyści wciąż go używają. Przyznał również, że nie słyszał, aby podobny przypadek zdarzył się wcześniej w Finlandii.

 

Przypuszcza, że niedźwiedź prawdopodobnie szukał pożywienia w samochodzie lub czegoś innego dla niego interesującego. Na razie nie wiadomo, czy firma ubezpieczeniowa pokryje koszty naprawy.

 

Z szacunków fińskiego Instytutu Zasobów Naturalnych (Luke) wynika, że obecnie w Finlandii żyje ok. 2,1 tys. niedźwiedzi. Jeszcze około dwie dekady temu było ich o połowę mniej.

 

Najwięcej osobników przebywa na wschodzie - w sąsiadujących z Rosją gęstych i rozległych lasach Karelii - oraz w środkowej części kraju. Niedźwiedzie obecne są również za kołem podbiegunowym w Laponii na obszarach hodowli reniferów. W okolicach Kuusamo, w północno-wschodniej Finlandii, przez park narodowy Oulanka przebiega też szlak "pętla niedźwiedzia", gdzie na 80 km trasie można natknąć się na te dzikie zwierzęta.

 

Sezon polowań na niedźwiedzie w Finlandii rozpoczyna się 20 sierpnia.

ac/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze