"Nasz naród musi potępić bigoterię, rasizm i białą supremację". Trump po strzelaninach w USA

Świat

Prezydent USA Donald Trump polecił FBI prowadzenie śledztwa ws. przestępstw z nienawiści oraz terroryzmu. Nawiązał w ten sposób do strzelanin, do których doszło w weekend w Teksasie i Ohio. Dodał, że "nasz naród musi potępić bigoterię, rasizm i białą supremację".

Trump przemawiając w Białym Domu potępił weekendowe strzelaniny, w których zginęło w sumie 29 osób; nazwał je "barbarzyńskimi rzeziami" i "zbrodniami przeciwko całej ludzkości".

 

Jednocześnie prezydent opowiedział się za karą śmierci dla tych, którzy dopuszczają się masowych morderstw i przestępstw z nienawiści oraz dodał, że wykonanie zasądzonej kary śmierci powinno następować "szybko, z determinacją i bez niepotrzebnego" odwlekania jej przez lata.

 

Trump chciałby "dokładnie sprawdzać przeszłość" użytkowników broni

 

Prezydent zarazem podkreślił, że to "choroby psychiczne i nienawiść pociągają za spust", a nie sama broń. Zaznaczył też, że Demokraci i Republikanie powinni odłożyć na bok podziały i wspólnie znaleźć rozwiązania zapobiegające przemocy.

 

Jak powiedział, chciałby przepisów, które zapewnią "dokładne sprawdzanie przeszłości" użytkowników broni oraz reformy prawa dotyczącego zdrowia psychicznego, by lepiej identyfikować "osoby psychicznie zaburzone".

 

- Jednym głosem nasz naród musi potępić rasizm, bigoterię i białą supremację. Tym złowrogim ideologiom należy położyć kres - wezwał w poniedziałek szef państwa.

 

Prezydent USA: do "ohydnych zbrodni" przyczyniły się internet i gry

 

Dodał, że "w Ameryce nie ma miejsca na nienawiść. Nienawiść wypacza umysł, pustoszy serce i pochłania duszę".

 

Prezydent Trump wyraził także opinię, że do radykalizacji oraz "ohydnych zbrodni" przyczynił się internet, media społecznościowe i gry wideo. W tym kontekście podkreślił, że polecił Departamentowi Sprawiedliwości współpracę z władzami lokalnymi i mediami społecznościowymi w celu wykrywania potencjalnych sprawców masowych strzelanin, zanim dojdzie do tragedii.


Wcześniej na Twitterze Trump sugerował, że zmiany przepisów dotyczących kontroli użytkowników broni mogłyby zostać powiązane z "pilnie potrzebną reformą imigracyjną". Nie wiadomo jednak - zaznacza agencja AP - w jaki sposób sprawy miałyby być połączone. Obaj sprawcy weekendowych strzelanin byli obywatelami USA, a wśród możliwych przyczyn strzelaniny w Teksasie śledczy wymieniają uprzedzenia wobec imigrantów.

 

Policja: nic nie wskazuje na rasistowskie podłoże ataku w Ohio

 

- Obecnie nic nie wskazuje, by motywem niedzielnej strzelaniny w Dayton, w amerykańskim stanie Ohio, był rasizm - poinformował w poniedziałek komendant policji w tym mieście Richard Biehl.

 

Dodał, że śledczy na obecnym wstępnym etapie nie wykluczają żadnego motywu. Podkreślił przy tym, że badający sprawę "nie są blisko" wykrycia motywu sprawcy. Ponadto ujawnił, że sprawca mógł mieć nawet 250 sztuk amunicji. Na miejscu tragedii znaleziono 41 łusek po nabojach.

 

Dwie strzelaniny w ciągu kilkunastu godzin

 

W sobotę wieczorem 21-letni Patrick Crusius otworzył ogień na terenie centrum handlowego w El Paso na zachodzie Teksasu, zabijając 20 osób, w tym siedmiu Meksykanów, i raniąc 26. Władze podejrzewają, że zbrodnia ta była motywowana nienawiścią na tle rasowym.

 

Z kolei w niedzielę nad ranem 24-letni Connor Betts otworzył ogień na ulicy w słynącej z nocnego życia dzielnicy Oregon District w śródmieściu Dayton (Ohio). Do ataku użył karabinu, którym w ciągu ok. 30 sekund zabił dziewięć osób i ranił 32. Został zastrzelony przez policjantów z przechodzącego w pobliżu patrolu.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie