Zarzuty dla 23-latka, który uprowadził syna. Naraził go na utratę życia

Polska
Zarzuty dla 23-latka, który uprowadził syna. Naraził go na utratę życia
Polsat News

Zarzuty m.in. porwania, narażenia życia i zdrowia dziecka oraz znęcania się nad jego matką postawiła w niedzielę prokuratura w Pruszczu Gdańskim (woj. pomorskie) 23-latkowi, który w piątek uprowadził i przetrzymywał przez kilka godzin swojego 5-letniego syna. Dziecko odzyskali policjanci po negocjacjach wspieranych przez antyterrorystów.

Do porwania dziecka doszło w piątek po południu. W nocy z piątku na sobotę policja namierzyła w jednym z lasów na terenie powiatu gdańskiego auto, w którym znajdował się 5-latek i jego 23-letni ojciec. W efekcie negocjacji, które zabezpieczali policyjni antyterroryści, ojciec uwolnił syna. Chłopiec został przekazany matce, a jego ojca zatrzymano.

 

Prokuratura postawiła mężczyźnie w niedzielę zarzuty - poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Grażyna Wawryniuk.

 

- Przede wszystkim wiązały się one z narażeniem dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężki uszczerbek na zdrowiu - powiedziała, dodając, że 23-latek dopuścił się tego czynu jako osoba, która "miała obowiązek sprawowania pieczy nad dzieckiem".

 

Wawryniuk wyjaśniła, że po zatrzymaniu mężczyzny, przeprowadzono badania pobranej od niego krwi i wykazały one, iż 23-latek przewoził dziecko autem będąc pod wpływem amfetaminy. Rzeczniczka wyjaśniła też, że mężczyzna nie zapewnił dziecku "dostępu do pożywienia, picia, ciepłej odzieży i środków higieny osobistej".

 

Dodała, że drugi postawiony mężczyźnie zarzut dotyczył pozbawienia dziecka wolności. Jak wyjaśniła, 5-latek został zabrany przez ojca wbrew woli matki i był przetrzymywany w aucie, mimo, że policjanci wzywali go uwolnienia dziecka. - Uniemożliwił też wówczas podanie synowi ciepłej odzieży, pożywienia i napojów - powiedziała prokurator.

 

Po tym jak mężczyzna został zatrzymany, policjanci przeszukali auto, którym się poruszał i we wnętrzu pojazdu znaleźli nieco ponad 1,8 g amfetaminy. W związku z tym 23-latkowi postawiono również zarzut posiadania narkotyków.

 

Wawryniuk wyjaśniła też, że kolejne zarzuty związane były z zachowaniem mężczyzny wobec jego partnerki. Rzecznik poinformowała, że 23-latek miał dwukrotnie - w czerwcu i lipcu grozić matce dziecka pozbawieniem życia. Mężczyzna miał też od 2018 r. znęcać się nad kobietą. Wawryniuk wyjaśniła, że wszczynał awantury, bił partnerkę, kontrolował ją i ograniczał jej kontakty z innymi osobami.

 

Jak poinformowała rzeczniczka, za popełnienie przestępstw zarzuconych mężczyźnie kodeks karny przewiduje do pięciu lat więzienia.

 

Wawryniuk ujawniła, że w trakcie przesłuchania 23-latek, przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów. Dodała, że tłumaczył on swoje zachowanie tęsknotą za dzieckiem po tym, jak w lipcu para, która żyła w konkubinacie, rozstała się.

 

Rzeczniczka poinformowała też, że prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowy areszt dla mężczyzny. Wyjaśniła, że wniosek jest podyktowany obawą o to, że mężczyzna będzie mataczył i ukrywał się ze względu na brak stałego miejsca zamieszkania. Śledczy obawiają się także, że może ponownie popełnić przestępstwa podobne do tych, których się dopuścił.

 

Wniosek o areszt ma zostać rozpatrzony przez sąd w poniedziałek - powiedziała Wawryniuk.

hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie