Przewrócony pomnik gen. Berlinga w Warszawie. Słomka: "zniesiony społecznie przez Niezłomnych"

Polska

Stołeczna policja potwierdziła, że w niedzielę około godz. 19 został przewrócony pomnik gen. Zygmunta Berlinga. Lider Konfederacji Polski Niepodległej Adam Słomka zamieścił na Twitterze zdjęcia obalonego przez "Niezłomnych" monumentu. Statua rozpadła się na kawałki. Odpadł nos kamiennej figury. Funkcjonariusze prowadzą postępowanie wyjaśniające.

- Rzeczywiście wpłynęło takie zgłoszenie, że pomnik jest przewrócony. Po godzinie 19 otrzymaliśmy zgłoszenie, że może mieć miejsce dewastacja pomnika. Na miejsce pojechali funkcjonariusze z Komendy Rejonowej nr VII przy ul. Grenadierów. Policja jest na miejscu i wykonuje czynności procesowe - poinformowała polsatnews.pl podinspektor Magdalena Bieniak z Komendy Stołecznej Policji.

 

"Pomnik został zniszczony"

 

Funkcjonariusze prowadzą czynności wyjaśniające. - Rzeczywiście pomnik został zniszczony - dodała podinspektor Bieniak.

 

Nie wiadomo, czy ktoś będzie w związku z przewróceniem pomnika zatrzymany.

 

Aktor Sebastian Cybulski poinformował na Twitterze, że stojący przy Trasie Łazienkowskiej w Warszawie na praskim brzegu Wisły pomnik gen. Zygmunta Berlinga został przewrócony. Na zdjęciu opublikowanym przez artystę widać biało-czerwoną flagę, której drzewce włożono pomiędzy uszkodzone kamienne bloki.

 

"Totalitarny monument zdrajcy Zygmunta Berlinga w Warszawie zniesiony społecznie przez antykomunistów z Niezłomnych!"- napisał z kolei po godz. 19 w niedzielę na Twitterze przewodniczący KPN-Niezłomni Adam Słomka.

 

 

 

Na zamieszczonych przez przewodniczącego Konfederacji Polski Niepodległej - Niezłomni Adama Słomkę zdjęciach widać przewrócony pomnik gen. Zygmunta Berlinga, który stał w okolicach mostu Łazienkowskiego w Warszawie.

 

"Totalitarny monument zdrajcy Zygmunta Berlinga w Warszawie zniesiony społecznie przez antykomunistów z Niezłomnych!" - napisał Słomka.

 

 

Kontrowersyjny monument

 

Pomnik dowódcy 1. Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga na Saskiej Kępie został odsłonięty w 1985 r. Po 1989 r. był kilkakrotnie oblewany czerwoną farbą.

 

Postać gen Berlinga jest przedmiotem sporów. Jego przeciwnicy podkreślają, że podczas współpracy z NKWD opowiadał się za przyszłą Polską jako republiką sowiecką i zarządzał wyroki śmierci na dezerterów oraz żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zdaniem jego zwolenników, Berling zdołał uratować wielu rodaków z sowieckich łagrów.

 

W maju tego roku władze dzielnicy Praga-Południe informowały, że pomnik gen. Berlinga ma zostać do końca 2019 r. przeniesiony do Muzeum Historii Polski. Decyzję o jego usunięciu podjęto na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

 

hlk/ polsatnews.pl, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie