Gdańsk: dewastacja pomnika Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Policja szuka sprawców

Polska

Gdańska policja ustala, kto pomazał farbą wspólny pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana stojący w parku na gdańskim Przymorzu. Do dewastacji doszło w nocy z czwartku na piątek. Miejskie służby oczyszczą pomnik.

O zniszczeniu pomnika poinformowała oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska. Wyjaśniła, że dewastację zauważył w piątek wcześnie rano operator miejskiego monitoringu. Dodała, że na miejsce udali się policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego oraz technik kryminalistyki, którzy zebrali materiał dowodowy.

 

Kamińska wyjaśniła, że zabezpieczono zapis parkowego monitoringu i powiadomiono o zniszczeniu samorząd, którego służby sprawują pieczę nad pomnikiem.

 

Alicja Bittner z referatu prasowego gdańskiego magistratu poinformowała, że Gdański Zarząd Dróg i Zieleni "niezwłocznie przystąpi do oczyszczenia pomnika".

 

- Na pewno klimat, informacje pojawiając się w mediach, w internecie wpływają na reakcje poszczególnych ludzi, w taki sposób, że sprzyjają odreagowywaniu pewnych emocji, które w ludziach zalegają. Ci, którzy zarządzają mediami, powinni zdawać sobie z tego sprawę, by nie nakręcać u ludzi spirali napięć, nad którymi oni nie są w stanie zapanować. To wszystko powinno być pod kontrolą rozumu -  powiedział Polsat News Stanisław Fudakowski, sekretarz Stowarzyszenia Godność Gdańsk.

 

Pamiątka po wspólnym spacerze

 

Stojący na jednej z alejek w parku nadmorskim na gdańskim Przymorzu pomnik to dwie wykonane z brązu rzeźby o wysokości ponad dwóch metrów przedstawiające Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Postaci te wyglądają, jakby uchwycono je w trakcie wspólnego spaceru.

 

Pomnik powstał na podstawie słynnego zdjęcia wykonanego we wrześniu 1987 roku przez Scotta Stewarta z Associated Press, na którym fotograf utrwalił wspólną przechadzkę papieża i prezydenta USA po parku w Miami na Florydzie.

 

Pomysłodawcą budowy i inicjatorem zbiórki funduszy na pomnik upamiętniający duchowego i politycznego przywódcę, było miejscowe Stowarzyszenie "Godność".

wka/ml/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie