Czaputowicz o Trumpie: oczekujemy deklaracji dotyczącej zniesienia wiz

Polska
Czaputowicz o Trumpie: oczekujemy deklaracji dotyczącej zniesienia wiz
MSZ

- Oczekujemy deklaracji dotyczącej zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA - powiedział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz odnosząc się do planowanej na przełom sierpnia i września wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce.

W odniesieniu do zbliżającej się wizyty prezydenta Trumpa w Polsce minister tłumaczył, że będzie ona miała dwa komponenty. Pierwszy, to udział amerykańskiego przywódcy wraz z innymi zaproszonymi gośćmi w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Drugi element wizyty - jak przekazał minister - ma charakter bilateralny, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki z obszaru bezpieczeństwa.

 

- Prezydent Trump przeprowadzi rozmowy w Warszawie i odwiedzi prawdopodobnie żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Będzie to wyraz wsparcia dla amerykańskiej obecności militarnej w Polsce - zauważył Czaputowicz. - Oczekujemy też deklaracji dotyczącej zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA - dodał.

 

Szef polskiej dyplomacji odniósł się także do kontynuowanej współpracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Mówił o podpisaniu kontraktów w sprawie importu gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych oraz memorandum na temat współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. - Chodzi nam o rozwinięcie współdziałania gospodarczego i technologicznego między naszymi państwami. Dialog polityczny służy ukierunkowaniu działań na niższych szczeblach w administracji, a także w biznesie i zapewnieniu właściwych warunków rozwoju współpracy - tłumaczył minister Czaputowicz.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie