Ambasada USA za zniesieniem wiz dla Polaków. Kampania #VisaWaiverDlaPolski

Polska

Celem akcji jest zachęcanie Polaków do składania wniosków wizowych oraz przybliżenie warunków, które muszą zostać spełnione, by podania zostały rozpatrzone pozytywnie. Chodzi o to, by zwiększyć odsetek pozytywnych decyzji w tej sprawie. Wskaźnik ten jest bowiem ważny dla dołączenia danego kraju do programu bezwizowego. W związku z kampanią ambasada przygotowała krótki film.

Dołączenie Polski do programu bezwizowego będzie możliwe, jeśli zostanie spełnionych kilka warunków. Pierwszy polega na tym, że Polska i USA musiałyby wspólnie wprowadzić w życie określone umowy związane z bezpieczeństwem, współpracą organów ścigania i innymi porozumieniami rządowymi.

 

Drugi warunek dotyczy wskaźnika odmów wiz turystyczno-biznesowych, który liczony od października do września powinien spaść poniżej 3 proc. W ubiegłym roku Polakom udało się obniżyć ten wskaźnik do nieco poniżej 4 proc.

 

"Zwiększenie liczby wniosków o wizę od kandydatów spełniających wymogi jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu, czyli do zakwalifikowania Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Dlatego zachęcamy Polaków, którzy rozważają ubieganie się o wizę lub odnowienie wizy do złożenia wniosku przed końcem września. Im więcej kandydatów spełniających wymogi wystąpi o wizę lub odnowienie wizy, tym większa szansa, że wspólnie osiągniemy cel i wskaźnik odmów wizowych spadnie poniżej 3 procent" - przekonuje Ambasada USA w Polsce.

 

"To mój priorytet"

 

Amerykańscy dyplomaci rozpoczęli kampanię #VisaWaiverDlaPolski, której celem jest zachęcanie Polaków do aplikowania o wizę i jednocześnie przybliżenie warunków, które muszą zostać spełnione aby wizę otrzymać.

 

"Dołączenie Polski do programu ruchu bezwizowego jest moim priorytetem. Ale aby osiągnąć ten cel, potrzebujemy pomocy Polaków" - napisała na Twitterze ambasador Georgette Mosbacher.

 

 

Ambasada podkreśla, że głównym aspektem wpływającymi na decyzję o przyznaniu wizy są "więzy z Polską" - m.in. stała praca, rozpoczęte tu studia oraz rodzina.

 

Jak dodają dyplomaci, spotkanie z konsulem trwa około 20 minut, a odnowienie wizy możliwe jest drogą elektroniczną.

zdr/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie