ITD zamontuje fotoradary na przejazdach kolejowych. Mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa

Polska
ITD zamontuje fotoradary na przejazdach kolejowych. Mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa
Archiwum Polsat News

- Inspekcja Transportu Drogowego zaproponowała zamontowanie na przejazdach kolejowo-drogowych kilku fotoradarów, które będą odnotowywały zignorowanie przez kierowcę czerwonego światła ostrzegającego o przejeździe pociągu - powiedział polsatnews.pl Mirosław Siemieniec, rzecznik pasowy PKP PLK. Kolej ustala obecnie lokalizacje. Urządzenia mają stanąć na przełomie 2020 i 2021 r.

- Informacja o naruszeniu przepisów trafi bezpośrednio do odpowiednich służb. Ustalane są lokalizacje, w których będą ustawiane fotoradary. Planowany termin to przełom lat 2020/2021. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zawsze podejmują współpracę, która może zwiększyć poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, które są elementem systemu komunikacyjnego - wskazał rzecznik.

 

Przekraczanie torów po opuszczeniu szlabanów jest zjawiskiem bardzo częstym na polskich drogach. Z początkiem miesiąca bus przewożący pasażerów utknął między rogatkami. Chwilę później nadjechał pociąg Kolei Dolnośląskich.

 

  

 

 

Kolejny przykład skrajnej nieodpowiedzialności kierowców. Od użytkownika polsatnews.pl dostaliśmy nagranie, na którym widać, jak zamknięte rogatki nie przeszkadzają kierowcom przejechać przez przejazd kolejowy. Sytuacja miała miejsce w Karłowicach na Opolszczyźnie.

 

  

 

Na krótko przed weekendem majowym ciągnik utknął na przejeździe kolejowym. Jego kierowcę od tragedii dzieliło kilka centymetrów.

 

  

 

Z danych Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wynika, że w samym czerwcu doszło do 15 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych.

 

W wyniku tych zdarzeń zginęło dziewięć osób, cztery zostały ciężko ranne. Od początku roku doszło do 102 wypadków i kolizji, w których śmierć poniosło 29 osób. 

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie