Przerwana akcja ratunkowa nad Bałtykiem. Morze wyrzuciło ciało 13-letniego chłopca w Pobierowie

Polska

O godzinie 4:50 w sobotę w Pobierowie wyłowiono ciało 13-letniego chłopca - poinformował Zbigniew Frąckiewicz z policji w Gryficach. W piątek o godzinie 21:20 płetwonurkowie wydobyli z kolei ciało 42-latka. Mężczyzna, który miał pod opieką troje dzieci wszedł z nimi do wody w Rewalu pomimo trudnych warunków, silnego wiatru, wysokiej fali i prądów wstecznych. W piątek był zakaz kąpieli w morzu.

Informacja "o dryfującym przy brzegu ciele dziecka w okolicy miejscowości Pobierowo wpłynęła o godz. 6:50" - powiedział w sobotę kierownik Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie Łukasz Kamiński.

 

Na miejsce przyjechali funkcjonariusze policji i to oni wyciągnęli ciało z wody, "z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością jest to ciało poszukiwanego 13-latka" - podał, Kamiński i dodał, że na miejscu trwają czynności z udziałem prokuratora.

 

Akcja poszukiwawcza przerwana w nocy z piątku na sobotę została wznowiona zgodnie z planem o godz. 5:00. Patrole nie dojechały do Pobierowa, przeszukiwany był obszar bliżej miejsca utonięcia.

 

W piątek przed godz. 19 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o czterech potrzebujących pomocy osobach, które znajdowały się w wodzie w Rewalu - w niebezpieczeństwie było troje dzieci i jedna osoba dorosła.

 

Dwojgu nastolatków - czternastoletniej dziewczynie i trzynastoletniemu chłopcu - udało się wydostać na brzeg.

 

Rozpoczęto jednak poszukiwania 42-letniego mężczyzny, który najprawdopodobniej sprawował nad nimi opiekę, a także drugiego 13-letniego chłopca.

 

Po godz. 21 w piątek płetwonurkowie ze straży pożarnej odnaleźli ciało zaginionego mężczyzny. Z kolei w sobotę nad ranem na plaży na wysokości Pobierowa odnaleziono ciało 13-latka.

 

- Zgłoszenie z Rewala służby ratownicze otrzymały przez system 112 zgłoszenie. Była to informacja o topiących się ludziach przy falochronie na plaży. Po ponad dwóch godzinach, około godz. 21:20 nasi ratownicy wyłowili z Bałtyku jedno ciało - mężczyzny. Trwały poszukiwania drugiego, nastoletniego chłopca. Poszukiwania zawieszono do godzin porannych. Morze wyrzuciło ciało kilka kilometrów dalej w pobliżu Pobierowa - powiedział Polsat News mł. bryg. Józef Brzeziński z Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach.

 

  

 

W morzu w piątek panowały bardzo złe warunki: były wysokie fale, wiał silny wiatr, występowały prądy wsteczne, a na całym wybrzeżu od godz. 14 wywieszona była czerwona flaga.

 

Według WOPR poszukiwane osoby weszły do wody po zakończeniu dyżuru ratowników wodnych.

 

Poszukiwania prowadzili, oprócz ratowników wodnych i strażaków, także policjanci i morska służba poszukiwawcza SAR. W Rewalu trwają czynności prokuratorskie z udziałem służb.

 

 

maw/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie