Minister infrastruktury: kończymy program autostradowy w Polsce, zrealizowano już 82 proc. planu

Moto
Minister infrastruktury: kończymy program autostradowy w Polsce, zrealizowano już 82 proc. planu
Polsat News

Plan budowy autostrad w Polsce, który zakłada wybudowanie około 2 tys. km tego typu dróg zbliża się do końca. Zrealizowano już 82 proc. tego planu - poinformował w poniedziałek dziennikarzy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- W naszej strategii planujemy 2 tys. km autostrad w Polsce. W przypadku 1638 km możemy mówić, że te autostrady są już użytkowane. Należy więc podkreślić, że kończymy program autostradowy bo mamy już 82 proc. planowanej sieci autostrad w Polsce - powiedział Adamczyk.

 

- W chwili obecnej mamy w budowie 153,2 km autostrad, w przetargu mamy 22 km autostrad. W 2019 r. ogłosimy przetarg na 37,5 km autostrady A2 między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. W 2020 r. ogłosimy przetarg na autostradę A2 Siedlce - Biała Podlaska i trzy odcinki autostrady A18. W przyszłej perspektywie pozostanie nam do zbudowania tylko jeden odcinek autostrady o długości 32 km, autostrady A2 Biała Podlaska - granica państwa. Przetarg na ten ostatni odcinek chcemy ogłosić najpóźniej w 2021 r. i tym samym zostaną zbudowane wszystkie odcinki autostrad w Polsce. Zakładamy, że ostatni odcinek sieci autostrad w Polsce zostanie oddany do użytku w 2025 r. - dodał minister.

 

Adamczyk wyraził nadzieję, że w sierpniu tego roku oddanych zostanie 37 km autostrady A1.

 

Teraz "ekspresówki"

 

Minister poinformował, że obecnie resort koncentruje się na budowie dróg ekspresowych.

 

- Zakładamy budowę 5650 km dróg ekspresowych, a gdyby doliczyć do tego zmiany korytarzowe, które wynikają z procedur środowiskowych, planistycznych to jest to około 6 tys. km dróg ekspresowych w Polsce. Na dzisiaj zrealizowano 39 proc. sieci, czyli 2200 km tras - powiedział Adamczyk.

 

Dodał, że „w budowie mamy obecnie 1077 km dróg ekspresowych, w przetargu mamy 73 km dróg ekspresowych, w przygotowaniu w ramach zapewnionych środków w Programie Budowy Dróg Krajowych mamy 820 km dróg ekspresowych”. Z kolei w przygotowaniu na przyszłą perspektywę jest 1667 km dróg ekspresowych.

 

- Z całego pakietu bez mała 6 tys. km dróg ekspresowych, nie rozpoczęto prac przygotowawczych tylko dla 100 km dróg ekspresowych - powiedział Adamczyk.

 

Minister podkreślił, że w obecnej perspektywie budżetowej nie ma zagrożenia niewykorzystania środków unijnych przeznaczonych na inwestycje drogowe. - Podobnie również jak nie ma zagrożenia wykorzystania środków unijnych na inwestycje kolejowe - dodał.

prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze