Powódź w Iranie. Zginęły 23 osoby, ponad sto jest rannych

Świat

Do 23 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi w południowo-wschodniej części Iranu - poinformowało we wtorek irańskie ministerstwo zdrowia. Ponad sto osób zostało rannych, ale bilans nie jest jeszcze ostateczny.

Według najnowszych informacji najbardziej zalana została miejscowość Sziraz w prowincji Fars, gdzie zginęło 19 osób, a 98 zostało rannych. Natomiast w prowincji Kohgiluje wa Bujerahmad z powodu osunięcia ziemi ewakuowana została w całości jedna z wiosek, którą później zatopiła lawina błotna.

 

Władze Iranu ogłosiły, że obecne powodzie mają niespotykane dotąd w tym kraju rozmiary. Poinformowały, że tydzień temu z tego samego powodu, w północno-wschodniej części kraju, w prowincjach Golestan i Mazandaran, zginęło siedem osób.

 

Zgodnie z informacjami narodowego centrum kryzysowego powodziami dotkniętych zostało osiem prowincji, a mieszkańcy 250 miast i wsi potrzebują natychmiastowej pomocy. W wielu miejscach doszło do awarii sieci energetycznych i wodociągowych.

 

Prognozy mówią, że ulewne deszcze mogą utrzymać się do środy. Mieszkańcy zagrożonych terenów otrzymują ostrzegawcze SMS-y z instrukcją postępowania w przypadku powodzi. Radzi się, aby unikać brzegów rzek i strumieni, nie przechodzić przez mosty, gdy wody wzbierają, a z powodu zagrożenia lawinowego nie używać samochodowych klaksonów w obszarach górskich.

pgo/ PAP; Zdj. główne: PAP/EPA/AMIN BERENJKAR
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie