Nie żyje Maciej Jankowski, były szef Regionu Mazowsze "Solidarności"

Polska
Nie żyje Maciej Jankowski, były szef Regionu Mazowsze "Solidarności"
Flickr/Platforma Obywatelska

10 lipca zmarł Maciej Stanisław Jankowski, były szef Zarządu Regionu Mazowsze "Solidarności" - wynika z informacji na stronie NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze.

"Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Macieja Stanisława Jankowskiego byłego Przewodniczącego Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ »Solidarność« posła na Sejm III kadencji" - głosi informacja.

 

Mistrz Polski w judo, współtwórca AWS

 

Maciej Jankowski był w młodości mistrzem Polski w judo. Do "Solidarności" wstąpił w 1980 roku jako pracownik fizyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Po 13 grudnia 1981 był internowany, w latach 80. działał w podziemiu. W 1990 roku został zastępcą szefa Zarządu Regionu Mazowsze "S", a w latach 1991-98 był szefem Zarządu Regionu.

 

Był jednym ze współtwórców Akcji Wyborczej Solidarność i w latach 1997-2001 posłem AWS.

 

Zwrócił order przyznany mu przez Lecha Kaczyńskiego

 

W 2000 roku znalazł się w komitecie wyborczym poparcia Andrzeja Olechowskiego w wyborach prezydenckich. Po nieudanym starcie w wyborach do Senatu w 2001 roku wycofał się z życia politycznego.

 

W 2009 r. na mocy postanowienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 7 grudnia 2015 r., w proteście wobec działań Prawa i Sprawiedliwości po objęciu władzy, oddał order z prośbą o przekazanie go na aukcję.

  

Uroczystości pogrzebowe zaplanowane są 16 lipca w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

las/grz/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze