"Brak leków to poważny problem, który wpływa na całą Unię". Rzecznik KE ds. zdrowia dla Polsat News

Świat
"Brak leków to poważny problem, który wpływa na całą Unię". Rzecznik KE ds. zdrowia dla Polsat News
pixabay/Pexels
Zdjęcie ilustracyjne

- Komisja Europejska przyznaje, że brak leków to poważny problem w państwach członkowskich, który wpływa na opiekę zdrowotną nad pacjentami w całej Unii Europejskiej - powiedziała Anca Paduraru, rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. zdrowia, w rozmowie z korespondentką Polsat News Dorotą Bawołek.

Na najnowszym, opublikowanym w zeszły piątek przez polskie Ministerstwo Zdrowia wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności, znalazły się 324 produkty. Umieszczane są tam leki, których brakuje w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę.

 

Według ministra Łukasza Szumowskiego problem z dostępnością leków występował w całej Europie i wiązał się m.in. z problemami z produkcją substancji czynnej w Chinach. W czwartek zapewniał, że brakujące leki są już w Polsce.

 

We Francji brakuje 116 leków

 

Sytuację skomentowała dla Polsat News rzeczniczka KE ds. zdrowia Anna Paduraru, według której, brak leków jest "poważnym problemem" w państwach członkowskich.

 

- Sytuacja wymaga od aptekarzy stałych wysiłków w celu ograniczania braków dla poszczególnych pacjentów - zapewniła rzecznik.

 

Komisja Europejska uczestniczy również w działaniach specjalnych oddziałów Europejskiej Agencji Leków (EMA). Oddziały te prowadzą obecnie pilotażowy projekt, który w przyszłości miałby pomagać w wymianie informacji na temat braku leków między państwami członkowskimi. Od początku projektu pilotażowego w kwietniu 2019 r., zajmujące się nim oddziały otrzymały zgłoszenia o braku 30 rodzajów leków w UE, które dały się odczuć w przynajmniej jednym kraju członkowskim.  

 

EMA we współpracy z niektórymi krajami członkowskimi publikuje w internecie listy brakujących leków. Przykładowo, we Francji brakuje ok. 116 specyfików.

bas/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie