"Wydarzenia" Polsatu najbardziej obiektywne podczas kampanii do PE. Wyniki raportu

Polska
"Wydarzenia" Polsatu najbardziej obiektywne podczas kampanii do PE. Wyniki raportu
Polsat News

Najbardziej wyważone materiały dotyczące kampanii do europarlamentu wyemitowały "Wydarzenia" - wynika z raportu Press Service na zlecenie Wirtualnej Polski. W badaniu, w którym przeanalizowano 50 godz. nagrań z okresu od 28.04 do 2.06, doceniono obiektywizm naszych dziennikarzy.

"Wyniki są jednoznaczne. Fakty TVN mają emocjonalne nastawienie do PiS. TVP broni partii rządzącej przed atakami opozycji i innych mediów. Najkorzystniej wypadają materiały i serwisy kierowanego przez Dorotę Gawryluk Polsatu, bo jego dziennikarze zachowują obiektywizm" - informuje wp.pl, powołując się na wyniki raportu Press Service, polskiej firmy specjalizującej się w monitorowaniu mediów. 

 

Badanie obejmuje 1077 materiałów dziennikarskich z "Wydarzeń" (Polsat), "Faktów" (TVN) i "Wiadomości" (TVP) oraz programów publicystycznych: "Wydarzenia i Opinie" (Polsat), "Fakty po Faktach" (TVN) oraz "Gość Wiadomości" (TVP). Najważniejsze tematy w analizowanym okresie to strajk nauczycieli, rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, wykład Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim, Marsz Suwerenności, kwestia Ustawy 447, film braci Sekielskich, powodzie i kampania do Parlamentu Europejskiego.

 

"Wszystkie stacje najwięcej mówiły o Prawie i Sprawiedliwości"

 

"Wszystkie stacje najwięcej mówiły o Prawie i Sprawiedliwości. Nieco mniej o Koalicji Europejskiej. Na trzecim miejscu była Wiosna. Raport zwraca uwagę, że "Wydarzenia" Polsatu częściej niż konkurencja wspominały o komitetach spoza tzw. wielkiej dwójki, czyli PiS i Koalicji Europejskiej. Dziennikarze "Wydarzeń" w 11 materiałach informowali m.in. o komitecie Kukiz’15. W "Faktach" i "Wydarzeniach" wyemitowano po 4 informacje dotyczące tego ugrupowania" - twierdzą autorzy raportu. 

 

Jak podaje wp.pl badanie wykazało, że w "Wiadomościach" (TVP) komitet Prawa i Sprawiedliwości "był traktowany z bardzo dużą przychylnością, a komitet Koalicji Europejskiej prezentowano w zasadzie tylko w złym świetle". "Autorzy materiałów TVP wspierali PiS i krytykowali opozycję. Często były to nawet działania prewencyjne, w których dziennikarze bronili polityków PiS jeszcze przed jakimkolwiek atakiem" - wskazano.

 

"Emocjonalne nastawienie autora do PiS"

 

"W Faktach TVN w dużej części materiałów można było dostrzec emocjonalne nastawienie autora do ugrupowania rządzącego. Zwykle nie była to jawna krytyka, ale wspomnienie niedociągnięć PiS. W stosunku do pozostałych komitetów dziennikarze TVN wykazywali się większą bezstronnością. W analizowanym okresie 55 zbadanych przez Press Service materiałów Faktów uznano za neutralne wobec PiS, natomiast 46 za nieprzychylne" - czytamy. 

 

W raporcie zwrócono uwagę na ostatni dzień kampanii wyborczej, kiedy "Wiadomości" podsumowały sukcesy PiS. "Cały materiał brzmiał jak reklama przygotowana przez zespół PR ugrupowania rządzącego" - stwierdza Press Service. W "Faktach TVN" wyemitowano materiał podsumowujący kampanię wyborczą. Był on krytyczny dla PiS-u, jednak "dostało się" również Koalicji Europejskiej za promowanie się podczas powodzi.

 

Zdaniem autorów raportu najbardziej wyważony materiał z podsumowaniem kampanii wyemitowały "Wydarzenia". Wspomniano w nim o działaniach wszystkich komitetów ogólnopolskich, nie wartościując żadnego z nich.

 

"Merytoryczne pytania, brak zachowań agresywnych"

 

Z raportu wynika, że największa różnorodność pod względem prezentowania działań komitetów podczas kampanii wyborczej należy przypisać "Wydarzeniom" Polsatu. "Dodatkowo w programie »Wydarzenie i Opinie« liczba gości z PiS i KE była na podobnym poziomie, a prowadzący rozmowy zadawali tam merytoryczne pytania, nie zachowywali się agresywnie i nie sugerowali odpowiedzi. W toku analizy nie zauważono w żadnym wydaniu serwisu, żeby prowadzący był przychylny lub nieprzychylny gościowi. Były to merytoryczne rozmowy z zaproszonymi politykami" - twierdzą autorzy raportu. 

 

W "Faktach po Faktach" odnotowano w trzech przypadkach nieprzychylne nastawienie do zaproszonych gości z komitetu Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei prowadzący program "Gość Wiadomości" mieli jasne nastawienie do przedstawicieli ugrupowań.

msl/ml/luq/ wp.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze