Siemoniak: Schetyna jest liderem, ale traktuje swoich partnerów podmiotowo

Polska

- Nie jest łatwo złożyć koalicję. Inne partie to są dumne podmioty, a nie jak w Zjednoczonej Prawicy, że Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro funkcjonują w jakichś fasadowych partiach. PiS jest jedynym ośrodkiem, od którego są całkowicie zależni - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" wiceprzewodniczący PO, były szef MON Tomasz Siemoniak.

Siemoniak poinformował, że lider PO Grzegorz Schetyna będzie jeszcze rozmawiał z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, a wcześniej spotkał się z szefem SLD Włodzimierzem Czarzastym.

 

- Ja jestem spokojny o to, że politycy PSL-u, SLD i innych ugrupowań są politykami odpowiedzialnymi, którzy myślą nie o sobie, tylko myślą o Polsce - powiedział Siemoniak. Dopytywany, jaka koalicja byłaby najbliższa jego sercu, odparł, że ta sama, w której PO wystartowała w maju. - Koalicja szeroka, bo w szerokiej koalicji ważniejsze jest to, co łączy, a nie to, co dzieli - zaznaczył.


- Rozmowy trwają, a za plus poczytuję to, że mało o tym jest w mediach - dodał.


Jak podkreślił Siemoniak, "Grzegorz Schetyna jest liderem, ale traktuje swoich partnerów podmiotowo".


- W wojsku jest takie powiedzenie: "im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju". Teraz jest ten czas, że każda godzina, każdy dzień na rozmowę, likwiduje problemy w przyszłości - tłumaczył.

 

"Zaprezentujemy program kilkanaście dni po Forum"

 

Piotr Witwicki zapytał wiceszefa PO także o program, z którym partia ma iść do wyborów. Siemoniak poinformował, że w piątek i sobotę podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej, "podsumujemy cztery lata pracy nad programem".


- Kilkanaście dni po Forum zaprezentujemy program. Teraz chcemy go poddać dyskusji. To jest nieudawana debata. Będzie dużo ekspertów zewnętrznych, chcemy, żeby nam powiedzieli, co jest w tych programach dobre, co złe - tłumaczył.

 

Dopytywany przez prowadzącego o stanowisko PO w sprawach światopoglądowych, m.in. w sprawie związków partnerskich, Siemoniak odpowiedział: "chcemy się skoncentrować na realnych problemach Polek i Polaków: zdrowie, szkoła, to, co się dzieje ze środowiskiem, powietrzem, wodą, pozycja Polski w Europie i świecie, kwestie wsi, rolnictwa, energetyki".


- O sprawach światopoglądowych trzeba rozmawiać. W kampanii europejskiej te tematy zdominowały debatę publiczną i wybory europejskie mało były o Europie, wizji Europy. Były projekty PO ws. związków partnerskich, które nie przeszły, gdy rządziliśmy. Jesteśmy za uregulowaniem tej kwestii - dodał.

 

 

"Coś dramatycznego się dzieje" 

 

Siemoniak stwierdził także, że "dzieje się coś złego w polskiej szkole". Poinformował, że kilka dni temu odbyło się spotkanie zespołu parlamentarnego, podczas którego "ekspert pokazał nam jak pogarszają się różne wskaźniki - przemocy w rodzinie, liczby prób samobójczych, także wśród dzieci i młodzieży".


- Z czegoś się to bierze. Jeśli jest dwa razy więcej niż było, to znaczy, że coś dramatycznego się dzieje, bo to nie jest jakieś wahnięcie, błąd statystyczny - podkreślił były minister obrony narodowej.


- Jako rodzic, który ma dzieci w szkole podstawowej, mogę powiedzieć, że widzę, jak się pogorszyło w ostatnich latach. Dzieje się źle. Szkoły są zatłoczone, dzieci są przemęczone, zestresowane. To nie jest tak, że można powiedzieć, że z niczego takie sprawy się biorą - dodał.


Siemoniak komentował w ten sposób wypowiedź prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, która w "Polityce na Ostro" powiedziała, że "tej wiosny, niemal każdego dnia, dostawałam wiadomości o kolejnych próbach samobójczych w ostatnich klasach podstawówki czy gimnazjum. Presja dodatkowa na tych młodych ludzi, którą wytworzył rząd Prawa i Sprawiedliwości - nie boję się tego słowa użyć, bo oni są autorami tej reformy - a każą odpowiedzialność ponosić nam, samorządom".


- Dulkiewicz mówi o realnym problemie. Jest prezydentem miasta, czuje się odpowiedzialna. Po stronie polityków PiS-u nie ma żadnej gotowości do rozmowy o realnych problemach. Mówią, że reforma poszła świetnie, że to wina samorządów - tłumaczył.

  

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można obejrzeć tutaj.

zdr/prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie