Rząd chce dofinansować ochotnicze straże pożarne. "Ich zadania uzyskają rangę ustawową"

Polska
Rząd chce dofinansować ochotnicze straże pożarne. "Ich zadania uzyskają rangę ustawową"
Wikipedia/Sstasieks

Ochotnicze straże pożarne zostaną dodatkowo wsparte kwotą 82 mln zł - zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, który we wtorek przyjął rząd. Pieniądze te będą mogły wykorzystać m.in. na organizację przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych.

Projekt pozwoli na przekazanie pieniędzy ochotniczym strażom pożarnym. Aby je dostać, jednostka OSP będzie musiała złożyć wniosek o dodatkowe fundusze. Będą one mogły być wykorzystane na propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy, organizację przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych, popularyzację sportu i kultury fizycznej związanych z ochroną i prewencją przeciwpożarową.

 

"Ochotnicze Straże Pożarne od wielu lat walczą z pożarami i pomagają ofiarom wypadków drogowych. Jednak oprócz tego wykonują też inne działania, które w wymiarze publicznym pozostają związane z szeroko pojętą ochroną i profilaktyką społeczną" - poinformował we wtorek wydział prasowy MSWiA.

 

Nauka pierwszej pomocy wśród zadań OSP

 

"Dlatego właśnie rząd, doceniając dotychczasową działalność OSP, zdecydował, że zadania realizowane przez ochotnicze straże uzyskają rangę ustawową - pozwoli to m.in. na rozszerzenie źródeł finansowania" - dodał.

 

Do projektu noweli obok zadań związanych m.in. z gaszeniem pożarów, organizacji przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej wpisano również upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

 

Jako jedno z zadań wpisano również propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

 

82 mln zł dla OSP

 

MSWiA podkreśliło, że te zadania - choć wykonywane przez ochotnicze straże pożarne od lat - obecnie są uregulowane jedynie w statutach OSP.

 

Jak zaznaczono, wydatki na realizację nowych zadań będą pochodziły z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz pieniędzy przekazywanych przez jednostki organizacyjne, w szczególności stowarzyszenia, fundacje i instytucje ubezpieczeniowe.

 

"W 2019 r. OSP na sfinansowanie tych zadań będą mogły otrzymać z budżetu państwa 82 mln zł" - podkreślono.

 

NIK: strażacy ochotnicy mogą nawet szkodzić

 

Z lipcowego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynikło, że tylko 30 proc. jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) jest gotowych do akcji ratunkowych.

 

"Strażakom ochotnikom brakuje uprawnień, badań lekarskich i ubezpieczeń, nie wspominając o sprzęcie" - wskazała NIK.

 

Dodała, że "strażacy ochotnicy mogą nawet szkodzić". "Zwłaszcza gdy pochodzą z jednostek, które nie należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i nie współpracują z PSP" - podkreśliła.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie