RT i Sputnik bez akredytacji na konferencję o wolności mediów

Świat
RT i Sputnik bez akredytacji na konferencję o wolności mediów
Flickr/Alper Çuğun/CC BY 2.0

Rosyjska propagandowa telewizja RT (dawniej Russia Today) i portal Sputnik nie otrzymały akredytacji na konferencję o wolności mediów w Londynie w związku z ich "aktywną rolą w szerzeniu dezinformacji" - informuje we wtorek portal BBC News.

W zaplanowanej na ten tydzień konferencji Global Conference for Media Freedom ma wziąć udział ok. 1000 dziennikarzy, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i władz.

 

Rzeczniczka brytyjskiego MSZ, który jest organizatorem konferencji, wskazała, że kanałowi RT i Sputnikowi nie wydano akredytacji w związku z ich "aktywną rolą w szerzeniu dezinformacji". Dodała, że "nie da się pozytywnie rozpatrzeć wszystkich wniosków o akredytację, na konferencji będą dziennikarze z całego świata, w tym z Rosji".

 

"Jawna dyskryminacja"

 

- Oczywiście nie przywołali ani jednego przykładu tej dezinformacji - skomentowała tę wypowiedź szefowa promowanej przez władze telewizji RT Margarita Simonjan.

 

Decyzję o odmowie akredytacji rosyjska ambasada w Londynie nazwała "jawną dyskryminacją rosyjskiego kanału telewizyjnego ze względu na motywy polityczne", a rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił ją jako "absurd". Rosyjska ambasada złożyła w MSZ zażalenie, w którym oceniła działania wobec stacji RT jako "trwającą od miesięcy kampanię oczerniającą".

 

W grudniu ubiegłego roku brytyjski regulator mediów Ofcom zarzucił stacji RT nieobiektywne relacjonowanie wydarzeń na Ukrainie, w Syrii i w sprawie próby otrucia w Anglii byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala.

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze