Wiceszef MSZ: frustracje niektórych odbijają się na decyzjach Parlamentu Europejskiego

Polska

- To kwestia pewnych wewnętrznych napięć związanych z decyzjami, które zapadły podczas szczytu w Brukseli. Mam wrażenie, że frustracje niektórych odbijają się na decyzjach PE, ale to dowód na to, że Polska odniosła sukces na tym szczycie - tak wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk w programie "Graffiti" skomentował brak stanowiska wiceprzewodniczącego PE dla Zdzisława Krasnodębskiego z PiS.

- Wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego jest czternastu. To nie są jakieś najbardziej kluczowe funkcje w instytucjach europejskich - stwierdził Szynkowski vel Sęk w rozmowie z Wojciechem Dąbrowskim.

 

Jak dodał, "jeśli mamy do czynienia z funkcją, która w istocie jest w znacznej mierze funkcją z jednej strony reprezentacyjną, a z drugiej jest poświęcona organizacyjnej pracy Parlamentu Europejskiego, to budowanie na takiej tezie koncepcji, że Polska została zmarginalizowana w instytucjach europejskich jest nieprawdziwa".

 

- Oczywiście chciałbym pogratulować pani Ewie Kopacz tego, że uzyskała funkcję wiceprzewodniczącej PE, mimo że moja ocena jej funkcjonowania jako premiera i później polityka, jest głęboko krytyczna. To oczywiście jest dobra informacja, że będzie miała wpływ na funkcjonowanie PE - dodał wiceminister spraw zagranicznych.

 

"Duże szanse na ważną teczkę w KE"

 

Zapytany przez Wojciecha Dąbrowskiego, co poszło nie tak podczas głosowania w PE, że europoseł PiS nie został wybrany wiceprzewodniczącym, Szynkowski vel Sęk odpowiedział: "to kwestia pewnych wewnętrznych napięć związanych z decyzjami, które zapadły podczas wcześniejszego szczytu ".

 

- Mam wrażenie, że frustracje niektórych odbijają się na decyzjach PE, ale to jest dowód na to, że Polska odniosła sukces na tym szczycie i złamała ustalenia, które zapadły wcześniej w wąskiej grupie kilku krajów, którym się czasami wydaje, że mogą narzucić innym krajom co instytucjonalnie w UE się będzie działo - tłumaczył wiceminister.

 

Jak dodał, "sojusz Grupy Wyszehradzkiej wspomagany przez inne kraje, m.in. Włochy pokazał, że umie działać skutecznie".

 

Szynkowski vel Sęk powiedział także, że ws. teki dla polskiego komisarza "premier Mateusz Morawiecki rozmawiał już z Ursulą von der Leyen (kandydatką na szefową Komisji Europejskiej - red.)". - Sądzę, że są duże szanse, żeby dostać ważną, strategiczną teczkę, czyli zakres kompetencyjny, a to bardzo ważne - dodał.

 

Stanowisko dla Kopacz

 

W środę europarlamentarzyści wybrali przewodniczącego i wiceprzewodniczących PE.

 

Była premier Ewa Kopacz została wybrana wiceprzewodniczącą w I turze głosowania. Otrzymała 461 głosów. Drugi z polskich kandydatów prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS) otrzymał 169 głosów w pierwszej turze, w drugiej 261 głosów, a w trzeciej 85 głosów. Nie wystarczyło to do objęcia stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

 

Powrót Rosji do Rady Europy

 

Zapytany przez prowadzącego, dlaczego polskie MSZ dało zielone światło do powrotu Rosji do Rady Europy, wiceminister odpowiedział, że "można przyjmować i dyskutować różne koncepcje i żadna z nich nie jest oczywista".


- Z jednej strony można stać na stanowisku, że jeśli chcemy skutecznego wykonywania rezolucji Rady Europy ws. zwrotu wraku Tu-154, to nie sposób tej kwestii dyskutować bez pełnego uczestnictwa Rosji w pracach Rady, bo nie sposób wtedy egzekwować naszych oczekiwań - tłumaczył.


Jak dodał, "z drugiej strony można stanąć na stanowisku, na którym stanęła część parlamentarzystów reprezentowanych na Zgromadzeniu, że dzisiaj trudno oceniać, że od Rosji można czegokolwiek oczekiwać i w związku z jej przywróceniem będzie możliwa jakaś zmiana kursu".


- Mnie osobiście jest bliska ta postawa polskich posłów, ale także ukraińskich, gruzińskich i z krajów bałtyckich, którzy sprzeciwili się powrotowi Rosji do Rady Europy - powiedział Szynkowski vel Sęk.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" dostępne są w zakładce Programy.

prz/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie