Ma być mniej stresu. Ale część zmian w egzaminach na prawo jazdy może być niekorzystna dla kursantów

Moto

Egzaminator może dziennie przeprowadzić maksymalnie 8 egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę i musi wyznaczyć konkretną godzinę dla zdającego - m.in. takie zmiany w przepisach w egzaminach na prawo jazdy obowiązują od 1 lipca. Przepisy mają być przyjazne kursantom, ale dyrektorzy WORD-ów uważają, że niektóre zapisy są niekorzystne.

Nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące zmian w egzaminach na prawo jazdy obowiązuje od poniedziałku. 

 

Nowe przepisy mają sprawić, że egzaminy będzie mniej stresujące dla kursantów, a jednocześnie nie będą "maszynką do robienia pieniędzy" dla Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. 

 

Egzaminator będzie mógł od teraz przeprowadzić tylko 8 egzaminów dziennie i nie więcej niż jeden w ciągu godziny. Kursant musi znać z wyprzedzeniem dokładną godzinę rozpoczęcia egzaminu, dzięki czemu - jak zakładają twórcy nowego rozporządzenie - będzie narażony na mniejszy stres w oczekiwaniu na sprawdzenie umiejętności. Musi jednocześnie pamiętać, by nie spóźnić się więcej niż 15 minut.

 

"Jest obecny w pracy i nie świadczy pracy"

 

Nie wszystkie zmiany są jednak korzystne dla zdających - tak twierdzi Dariusz Szczygielski, dyrektor WORD w Warszawie, który wskazuje na zapis o instrukcji zarządzania WORD-ami.

 

- Osoby egzaminowane będą zmuszone czekać dłużej i nie zawsze zdać egzamin w dniu, w którym się na niego zapisały - przekonuje Szczygielski. Zwrócił uwagę, że przepisy określają, iż egzamin ma trwać 50 minut, a w ruchu ulicznym zdarzają się różne sytuacje, które mogą znacznie wydłużyć czas trwania sprawdzianu.


Szef warszawskiego WORD zauważył również, że w przypadku osoby, która nie poradzi sobie już na placu manewrowym i nie będzie kontynuowała egzaminu, to egzaminator "wraca do pokoju oczekiwań i przez godzinę i 15 minut czeka na następną osobę egzaminowaną".


- Jest obecny w pracy i nie świadczy pracy. To też nie wpływa korzystnie na nastrój egzaminatora - powiedział Szczygielski.

 

Dyrektorzy WORD-ów złożyli w Ministerstwie Infrastruktury pismo z uwagami dotyczącymi nowych przepisów. - Złożyliśmy je 6 czerwca i do dzisiaj nie uzyskaliśmy odpowiedzi - mówi  Dariusz Szczygielski. 

  

Jak odzyskać prawo jazdy?

 

Nowe przepisy zmieniają również zasady odzyskanie prawa jazdy, które zostało odebrane np. za przekroczenie dopuszczalnego limitu 24 punktów karnych będzie nieco trudniejsze. Po przekroczeniu limitu punktów karnych kierowca otrzyma od starosty wezwanie na egzamin kontrolny.

 

Musi zgłosić się do WORD i umówić termin egzaminu. Sam zaś egzamin ma będzie identyczny jak w przypadku kandydatów na kierowców. Składa się z części teoretycznej jak i praktycznej. Kierowca ma tylko jedną szansę.

 

Jeżeli kierowca zda, zachowuje prawo jazdy, a jego konto zostaje wyzerowane. Jeżeli obleje egzamin to musi rozpocząć procedurę jego uzyskiwania od samego początku, od zajęć w szkole nauki jazdy.

 

Wezwanie na egzamin kontrolny kierowca można otrzymać również wtedy, kiedy funkcjonariusze policji będą mieć uzasadnione podejrzenia dotyczące jego umiejętności.

grz/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie