95 euro za jazdę rowerem z komórką w dłoni

Moto
95 euro za jazdę rowerem z komórką w dłoni
Flickr/FaceMePLS

Nowy przepis, który rozszerza zakaz aktywnego używania telefonu podczas jazdy także na rowerzystów, a nie tylko kierowców samochodów, wszedł w życie w Holandii. Za trzymanie w dłoni telefonu podczas jazdy jednośladem od poniedziałku grozi mandat 95 euro. Rzecznik policji nie wykluczył w przyszłości specjalnych akcji, podczas których mundurowi będą sprawdzać, czy rowerzyści przestrzegają przepisu.

Nowe prawo objęło nie tylko rowerzystów, ale również motorniczych tramwajów i kierowców pojazdów dla niepełnosprawnych.


Nowe przepisy szczególnie dotkną holenderskich rowerzystów. Holandia jest bowiem jedynym krajem na świecie, w których liczba rowerów jest wyższa niż liczba mieszkańców - na każdego obywatela przypada ok. 1,4 roweru.


Teraz miłośnicy jednośladów mogą dzwonić, czy korzystać z nawigacji wyłącznie w sytuacji, gdy telefon znajduje się w przystosowanym do tego uchwycie lub zatrzymali się obok ścieżki rowerowej.

 

Bez kontroli to będzie "papierowy tygrys"


Policja nie zamierza na razie przeprowadzać specjalnych akcji, które miałyby za zadanie wyłapywanie rowerzystów nie przestrzegających nowych przepisów, ale nie wyklucza ich w przyszłości.

 

Zapowiedzi funkcjonariuszy niepokoją ekspertów ruchu drogowego, którzy obawiają się, że egzekwowanie wprowadzonych przepisów bez ukierunkowanych kontroli będzie niemożliwe, że stanie się "papierowym tygrysem".

 

- Zakaz ma sens tylko wtedy, gdy czujesz, że możesz zostać złapany w dowolnym momencie - powiedział psycholog ruchu Gerard Tertoolen w rozmowie z RTL News.

 

Bezpieczeństwo na drogach 

 

Bardziej restrykcyjne prawo ma poprawić bezpieczeństwo na holenderskich drogach. W 2018 r. w wypadkach w Holandii zginęło 678 osób - o 65 więcej niż rok wcześniej. Około jedną trzecią ofiar stanowili rowerzyści. 

 

Dużo gorzej pod tym względem wygląda sytuacja w Polsce. W 2018 roku doszło do 31 674 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 2 862 osoby. Na samych przejściach dla pieszych doszło do 3978 wypadków, aż 285 było śmiertelnych.

grz/ml/ RTL News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie