Krzysztof Brejza szefem sztabu wyborczego PO-KO

Polska
Krzysztof Brejza szefem sztabu wyborczego PO-KO
Polsat News

Poseł PO Krzysztof Brejza pokieruje sztabem wyborczym koalicji, którą będą współtworzyć m.in. PO, Nowoczesna oraz Inicjatywa Polska. W sztabie na jesienne wybory parlamentarne znaleźli się też: europoseł PO Bartosz Arłukowicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz liderka IP Barbara Nowacka.

Sekretarzem sztabu został poseł Adam Szłapka z Nowoczesnej; przy kampanii koalicji pracować będą ponadto: prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.

 

Lider Platformy Grzegorz Schetyna, prezentując w środę sztab wyborczy, zapewnił o determinacji opozycji przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu. - Jesteśmy zdeterminowani, to widać po budowie tej koalicji. Będziemy obecni, będziemy rozmawiać z ludźmi, będziemy też przygotowywać i budować wspólnie najlepsze listy, jakie mogą być - zadeklarował szef Platformy Obywatelskiej.

 

"Drużyna specjalistów"

 

- Wierzę w te wybory, w mobilizację i wierzę w wysoką frekwencję - dodał Schetyna.

 

Brejza przekonywał, że sztab wyborczy koalicji to "drużyna specjalistów od zwycięstw - osób, które cechują trzy rzeczy: fachowość, determinacja z odwagą, ale przede wszystkim głęboka pokora, ciężka praca i słuchanie mieszkańców, obywateli". - To gwarantujemy: będziemy ciężko pracować - zapewnił poseł PO-Koalicji Obywatelskiej.

 

Adam Szłapka - jako sekretarz sztabu - ma koordynować pracę 16 sztabów regionalnych, 41 sztabów okręgowych oraz sztabów powiatowych. Małgorzata Kidawa-Błońska zajmie się kontaktem z organizacjami pozarządowymi oraz kampanią profrekwencyjną. Barbara Nowacka ma odpowiadać za sprawy kobiet i ochrony środowiska, Jacek Karnowski - za sprawy związane z edukacją, Zdanowska - za samorząd, a Bartosz Arłukowicz - za kontakty bezpośrednie z wyborcami.

 

"Rozmowy z ludźmi"

 

Europoseł podkreślił, że to właśnie kampania bezpośrednia jest kluczem do sukcesu wyborczego. - Czas kampanii opartych tylko na konferencjach prasowych, na wielkich billboardach tak naprawdę powoli mija. Dzisiaj kluczem jest rozmowa z ludźmi, pojechanie do powiatów, do gminy, do najmniejszej wioseczki, wioski - mówił Arłukowicz.

 

Dodał, że na początek członkowie sztabu udadzą się do okręgów wyborczych, by wraz ze swymi kandydatami zastanowić się jak ma wyglądać kampania bezpośrednia koalicji. - Ja zobowiązuję się, Krzysztof, do tego, że spędzę ten czas z kandydatami w powiatach, gminach, miastach tam, gdzie oni będą - powiedział Arłukowicz, zwracając się do Brejzy.

 

Kampanię opozycji mają wspierać sympatyzujący z nią samorządowcy.

 

Udział samorządów 

 

- Wielu wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych, starostów uważa, że sytuacja jest nadzwyczajna w Polsce, że zagrożone są nasze społeczności lokalne, samorząd, przyszłość Polski. Dlatego podjęliśmy decyzję o czymś dla nas nadzwyczajnym, czyli zorganizowanym, aktywnym udziale samorządu terytorialnego - wójtów, burmistrzów, prezydentów w wyborach parlamentarnych - argumentował prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

 

Zaapelował do samorządowców, by przyłączali się do wsparcia koalicji sił opozycyjnych. - Bez ich zaangażowania niestety samorząd i przyszłość Polski może naprawdę być bardzo zagrożony - przekonywał Frankiewicz.

 

Happening Obywateli RP

 

Konferencji sztabu wyborczego towarzyszył happening stowarzyszenia Obywatele RP, którzy przed południem pikietowali siedzibę PO przy ul. Wiejskiej w Warszawie, później swe transparenty rozstawili w miejscu, gdzie politycy PO, Nowoczesnej, IP i samorządowcy spotkali się z mediami. Obywatele RP chcą m.in., by opozycja zorganizowała prawybory, które wyłonią wspólne listy opozycji w wyborach parlamentarnych.

 

Lider PO na początku konferencji powitał działaczy Obywateli RP. - Chciałbym bardzo serdecznie powitać przyjaciół z Obywateli RP, bo uważam, że to też jest taki wielki sprawdzian dla nas wszystkich - dla opozycji parlamentarnej, dla samorządowców. Wiemy, że musimy dzisiaj być razem. To jest sprawdzian naszych intencji, wiarygodności, naszego przekonania, że musimy być razem - podkreślił Schetyna. Dodał, że jest w tej sprawie optymistą. - Wierzę, że musi nam się udać - zaznaczył szef Platformy.

 

Schetyna zadeklarował też otwartość na rozmowy. - Będziemy się umawiać i rozmawiać, każdy pomysł na zwycięstwo jest cenny i z każdego skorzystamy, także sięgając po doświadczenia Obywateli RP - dodał lider PO.

 

Gotowość do dialogu z Obywatelami RP zadeklarował też Krzysztof Brejza. - Chcemy, żeby jak najwięcej takich uwag, propozycji programowych do nas również spływało, propozycji wyborczych. Od tego ten sztab jest - powiedział poseł PO-KO. Dodał, że sztab ma mieć charakter otwarty. - Chcemy stworzyć taką formułę, żeby każdy z sympatyków w tej kampanii uczestniczył, ze swoimi pomysłami, również z aktywnością potem w terenie - zaznaczył Brejza. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie