Prokuratorzy przeanalizują śledztwa dot. pedofilii w Kościele z ostatnich trzech lat

Polska
Prokuratorzy przeanalizują śledztwa dot. pedofilii w Kościele z ostatnich trzech lat
Pixabay.com/kollynlund/Zdj. ilustracyjne

Zespół prokuratorów powołany po filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" zlecił specjalny przegląd śledztw dotyczących pedofilii wśród duchowieństwa w latach 2016-2019 - poinformowało RMF FM.

Śledczy chcą wiedzieć, ile prowadzono takich postępowań, na jakim są etapie, ile zapadło wyroków skazujących, w ilu przypadkach sprawę umarzano, a ile razy kierowano do sądu akty oskarżenia.


Radio podało także, że prokuratorzy dokonali już oceny prawno-karnej przypadków pedofilii pokazanych w materiale braci Sekielskich. Śledczy nie informują jednak o szczegółach.


Zespół Ziobry


11 maja na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.


W dwugodzinnym dokumencie Sekielskiego znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których - jak opisują - dochodziło do molestowania.


13 maja prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych "Tylko nie mów nikomu".


Film w serwisie YouTube ma już ponad 22 mln 400 tys. wyświetleń.

 

prz/ RMF FM
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie