Błaszczak: F-35 kupujemy drożej, bo Klich odrzucił amerykańską propozycję

Polska

- Gdyby minister Bogdan Klich w latach 2008-2010 zgłosił akces Polski do programu F-35, to kupilibyśmy te samoloty taniej, tak jak osiem państw, które uczestniczą w jego produkcji - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Kupujemy teraz drożej, bo Bogdan Klich, minister obrony narodowej z PO, odrzucił propozycję amerykańską, żeby Polska dołączyła do grona państw, które zajmują się produkcją tego samolotu. Dziś kupimy ten samolot na takiej zasadzie, na jakiej kupili Belgowie - tłumaczył minister.


Na uwagę Piotra Witwickiego, że "Belgowie zapłacili mniej", Błaszczak odpowiedział: "a skąd pan wie, jaką cenę wynegocjujemy?". - Jesteśmy na etapie negocjacji ceny. Zapewniam, że wynegocjujemy dobrą cenę - podkreślił minister.

 

Błaszczak powiedział, że Polsce "zależy na odstraszaniu, stąd obecność wojsk USA i zakup F-35, które odstraszają". Odpowiadając na krytykę, że Polska płaci za to wysoką cenę, minister powiedział, "kupujemy najnowocześniejszy sprzęt, nie płacimy więcej niż inne państwa".

 

"Liczba amerykańskich żołnierzy może wzrosnąć, jeśli będzie taka potrzeba"

 

- USA bardzo dużo zrobiły dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. W wynegocjowanej deklaracji politycznej jest wpisana liczba 4,5 tys. żołnierzy, którzy już stacjonują w Polsce. Dotychczas nie było takiej deklaracji z podpisem prezydenta USA - powiedział Błaszczak.

 

Jak dodał, "Donald Trump podpisał deklarację, w której jest dodatkowy tysiąc żołnierzy, ale to liczba minimalna, ona może wzrosnąć, jeśli będzie taka potrzeba".

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" dostępne są w zakładce Programy.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie