Szczerski o swojej kandydaturze na wiceszefa NATO: prezydent wyraził zgodę

Polska
Szczerski o swojej kandydaturze na wiceszefa NATO: prezydent wyraził zgodę
Polsat News

Prezydent wyraził zgodę, żebym wstawił moje nazwisko do puli - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o doniesienia medialne dotyczące jego kandydatury na wiceszefa NATO.

Jak pisze m.in. poniedziałkowa "Polski The Times" Szczerski miał dostać poparcie Stanów Zjednoczonych w grze o stanowisko wiceszefa NATO.

 

"Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy wrócił z wizyty w Waszyngtonie z amerykańskim poparciem w kieszeni. To oczywiście nie pozostaje bez związku z polską deklaracją zakupu samolotów F-35 od Stanów Zjednoczonych, ale też mieści się w politycznych regułach gry" - pisze dziennik.

 

Decyzja do końca lipca 

 

"Poparcie USA oznacza, że szanse Szczerskiego na objęcie stanowiska są znaczne - ale ostateczna decyzja ma zapaść do końca lipca" - czytamy. Jak podaje "PTT", powołując się na swoich rozmówców w PiS, nazwisko Szczerskiego jest również w grze, jeśli chodzi o ewentualną obsadę stanowiska komisarza UE.

 

Szczerski był pytany w radiowej "Jedynce" o doniesienia prasowe. Na pytanie, czy walczy o to, żeby być wiceszefem NATO, odpowiedział: "Oczywiście decyzja jest nie moja, więc nie ja ją będę ogłaszał".

 

Przyznał, że cieszy się, że jego nazwisko pada w pozytywnym kontekście. - Ja mogę powiedzieć tylko jedną rzecz: na pewno pan prezydent wyraził zgodę, żebym wstawił moje nazwisko do puli - powiedział.

 

- Jeśli chodzi o funkcję komisarza, to rząd polski będzie przedstawiać kandydatów - wyjaśniał.

 

Możliwe poparcie USA 

 

- Z tego co mówił pan premier Morawiecki - najpierw będziemy dbać o dobrą tekę komisarza dla polski, taką, która byłaby istotna w polityce europejskiej, a potem będzie decyzja dotycząca personaliów, natomiast jeżeli chodzi o NATO to Kwatera Główna będzie informować będzie informować o jakichkolwiek decyzjach - przyznał.

 

Dopytywany, czy jego kandydatura ma poparcie rządu Stanów Zjednoczonych, odpowiedział, że jest to kwestia sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga i Amerykanów, żeby o tym informować.


Szczerski zapytany, czy prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem na temat jego kandydatury, odpowiedział: "Panowie prezydenci mają naprawdę tematy poważne, strategiczne dla Polski". Na uwagę, że objęcie stanowiska wiceszefa NATO też jest tematem poważnym, odpowiedział, że "personalia są ostatnim tematem, który w takich rozmowach pewnie by zaistniał".

 

- Dostałem zgodę pana prezydenta, nazwisko do puli zostało wstawione, natomiast procedura trwa - zaznaczył.

 

"Jest znakomicie przygotowany"

 

- My możemy się tylko cieszyć i być dumni z tego, że przedstawiciel polskiego państwa jest wymieniany w kontekście tak ważnego stanowiska - powiedział dziennikarzom wicepremier Jarosław Gowin pytany o możliwość objęcia przez Szczerskiego funkcji zastępcy sekretarza generalnego NATO.

 

Zwrócił uwagę, że o obsadzie stanowiska swojego następcy będzie decydował szef NATO, bo takie uprawnienie znajduje się w jego kompetencjach.

 

 

- Jestem przekonany, że ostatnia wizyta pana prezydenta Dudy w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych, kontrakty wojskowe, które zawieramy z tym "superimperium", praktycznie stała obecność żołnierzy amerykańskich w Polsce - to wszystko przybliża nas to tego, żeby Polak, albo przy tym rozdaniu, albo w następnych, pełnił jedną z kluczowych funkcji w NATO - ocenił wicepremier.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie