Polski okręt ORP Gniezno uszkodzony podczas manewrów NATO na Bałtyku

Polska
Polski okręt ORP Gniezno uszkodzony podczas manewrów NATO na Bałtyku
Urząd Miejski w Gnieźnie

Uszkodzony podczas ćwiczenia Baltops polski okręt ORP Gniezno wraca do kraju zgodnie z harmonogramem - poinformował w poniedziałek rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

- Okręt wraca zgodnie z harmonogramem, spodziewamy się go jeszcze dzisiaj - powiedział Lewandowski.

 

Jak poinformował "okręt ćwiczył operacje desantowe, podczas jednego z wejść na plażę uderzył w podwodny obiekt, uszkadzając poszycie w części dennej".

 

Rzecznik zaznaczył, że nikomu nic się nie stało. Dodał, że ryzyko takich sytuacji wiąże się z prowadzeniem operacji desantowych, a konstrukcja jednostki jest przystosowana do tego typu zdarzeń.

 

Uszkodzony okręt to ORP Gniezno - zbudowany w Polsce okręt desantowo-minowy typu Lublin, zwodowany w 1988 r. W ćwiczeniu Baltops uczestniczyły trzy okręty z Polski - poza ORP Gniezno dwa trałowce.

 

Baltops to coroczne międzynarodowe ćwiczenie morski organizowane na Bałtyku przez Stany Zjednoczone. W tegorocznej 47. edycji bierze udział 8,6 tys. marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej, 50 okrętów, 36 samolotów i śmigłowców.

 

Ćwiczenie zaczęło się 7 czerwca w Kilonii, okręty operowały u wybrzeży Niemiec, Szwecji, a później krajów bałtyckich, gdzie prowadzono m.in. działania desantowe.

 

W manewrach po raz pierwszy prowadzonych przez reaktywowaną w ubiegłym roku 2. Flotę Stanów Zjednoczonych bierze udział 17 państw należących do NATO oraz będąca partnerem sojuszu Szwecja. Polska uczestniczy w ćwiczeniu Baltops od 1993 roku.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie