Największe manewry NATO na Bałtyku pod czujnym okiem Rosji

Polska

18 państw, 50 okrętów, 40 samolotów, dwie łodzie podwodne oraz ponad 8500 żołnierzy - tak w liczbach wyglądają Baltops, manewry wojskowe NATO na Morzu Bałtyckim. Manewry po raz pierwszy w historii prowadzi reaktywowana niespełna rok temu 2 Flota Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ćwiczeniom z bliska przygląda się reporterka Polsat News Olga Owczarek.

Reporterka Polsat News, jako jedyna dziennikarka z Polski, ma okazję obserwować ćwiczenia sił sojuszniczych. Jak informuje, działaniom floty przygląda się również Rosja, która w ich pobliże wysłała trzy okręty rakietowe.

 

Okręty biorące udział w Baltopsie w weekend opuściły port w Kilonii. Przez najbliższe dni będą operować u wybrzeży Niemiec i Szwecji, a następnie przejdą w rejon Litwy, Łotwy oraz Estonii. Scenariusz manewrów przewiduje prowadzenie działań związanych z symulowanym konfliktem pomiędzy fikcyjnymi państwami. Jednym z najważniejszych epizodów Baltopsa będą morskie operacje desantowe. Zostaną one przeprowadzone m.in. na terytorium państwach bałtyckich.

 

W 47. edycji ćwiczenia Baltops, polską Marynarkę Wojenną reprezentują: operująca w składzie zespołu SNMG1 fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski wraz ze śmigłowcem pokładowym SH-2G, dwa trałowce ORP Gardno i ORP Wdzydze oraz okręt transportowo-minowy ORP Gniezno, na którego pokładzie zaokrętowano żołnierzy i sprzęt z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa, a także Brzegowej Grupy Ratowniczej oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia.

 

Tegoroczne manewry zostały zorganizowane z niespotykanym wcześniej rozmachem. Bierze w nich udział Stały Zespół Okrętów NATO (SNMG1) oraz operujące pod egidą Brytyjczyków Połączone Siły Ekspedycyjne JEF. Dla nich przerzut okrętów i piechoty morskiej na Bałtyk to pierwsze tak duże przedsięwzięcie od chwili powołania. W sumie liczba jednostek pływających, które pojawiły się na Baltopsie sięga pięćdziesięciu.

 

Oprócz okrętów w ćwiczeniach weźmie udział 36 śmigłowców i samolotów. Reprezentują oni 18 państw NATO oraz kraje z Sojuszem współpracujące.

ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie