Burze z gradem i upały. Ostrzeżenia dla dziewięciu województw

Polska
Burze z gradem i upały. Ostrzeżenia dla dziewięciu województw
pixabay/SturmjaegerTobi

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę po południu ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem i silnym wiatrem w południowo-wschodniej Polsce oraz przed upałami w trzech południowych województwach.

IMGW wydało alerty przed burzami z gradem dla województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz południowej części woj. mazowieckiego. Prędkość wiatru osiągnie w porywach do 70 km/h.

 

Twojapogoda.pl alarmuje, że w ciągu jednej godziny może spaść nawet do 30 mm deszczu, przez co możliwe są "lokalne podtopienia dróg i zabudowań". Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Dodatkowo porywisty wiatr może zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

 

"Mogą powodować straty materialne"

 

IMGW ostrzega również przed upałem w woj. lubuskim oraz północnej części województw: dolnośląskiego i opolskiego. Informacje o zagrożeniach zamieściło na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy się spodziewać utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, należy śledzić komunikaty i sytuację pogodową.

bas/ PAP, Twojapogoda.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!