Upał. Na termometrach nawet 34 st. Wieczorem lokalnie burze, grad i silny wiatr

Polska

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał w środę, że we wszystkich województwach wciąż obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Nie wydano ich jedynie dla południowych powiatów Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed bardzo silnym wiatrem i burzami z gradem dziewięć powiatów województwa zachodniopomorskiego.

Jak podaje IMGW, we wtorek na stacji synoptycznej w Kole temperatura powietrza sięgnęła 34,8 st. C, w poniedziałek w Poznaniu zaobserwowano 31,9 st. Aktualnie najcieplejszym miejscem są Słubice, gdzie jest 34 st., ale w wielu miejscach temperatura powietrza sięga 31 st., 33 st.

 

"Wieczorem temperatura powietrza zacznie się powoli obniżać, ale najbliższa noc ponownie będzie bardzo ciepła - minimalna temperatura powietrza wyniesie przeważnie od 18 st. do 21 st." - czytamy w komunikacie IMGW.

 

Alert drugiego stopnia dla trzech województw

 

Oprócz upału IMGW ostrzega również przed burzami. Alert drugiego stopnia o silnych burzach zostały wydane w środę po południu dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz na północne, zachodnie i centralne powiaty woj. wielkopolskiego. Jak podaje IMGW, burze aktywne będą w wieczorem oraz w późniejszych godzinach nocnych.

 

"Miejscami ponownie mogą być bardzo gwałtowne! Zagrożenie stanowić będą silne porywy wiatru, które lokalnie mogą przekraczać 100 km/h, opady dużego gradu oraz ulewny deszcz do 50 mm. Słabsze i zanikające burze prognozowane są również na krańcach wschodnich Polski" - informuje instytut w komunikacie.

 

W czwartek nieznaczne ochłodzenie na zachodzie

 

W czwartek na zachodzie nieznacznie się ochłodzi - nie będzie już upału, ale nadal będzie gorąco - od 24 st. do 27 st. Na pozostałym obszarze nadal będzie upalnie, od 30 st. do 33 st.

 

Jak podaje IMGW, obszar, na którym będą rozwijać się burze, przemieści się nieco na wschód i obejmie głównie województwa: warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i zachodnią część woj. mazowieckiego. Burze możliwe będą także na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w Małopolsce i Kielecczyźnie. Miejscami mogą być bardzo gwałtowne - z porywami wiatru do 115 km/h, dużym gradem oraz ulewami (nawet do 50 - 60 mm). Rozwoju burz ponownie należy spodziewać się głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych wraz z kontynuacją w nocy.

 

Upalny weekend

 

"W piątek upał ograniczy się głównie do wschodniej Polski - tutaj miejscami będzie około 31 st. Co nie oznacza dużego ochłodzenia na pozostałym obszarze, bo temperatura również będzie wysoka, od 27 st. do 30 st. Burze możliwe będą również w województwach wschodnich. Nie powinny być tak gwałtowne jak te, które prognozujemy na środę i na czwartek, ale nadal miejscami mogą być bardzo silne" - podaje instytut.

 

Jak informuje IMGW, sobota i niedziela również będą gorące i upalne. Miejscami wystąpią burze. W niedzielę od zachodu przemieszczać się będzie front atmosferyczny, za którym od zachodu ponownie zacznie napływać chłodniejsze powietrze, jednak ochłodzenie nie będzie duże. Obecność frontu oznaczać będzie tez możliwość rozwoju licznych, silnych burz

 

Ostrzeżenia RBC

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed bardzo silnym wiatrem, burzami z gradem i trąbami powietrznymi dla dziewięciu powiatów województwa zachodniopomorskiego. W całej Polsce obowiązuje drugi stopień zagrożenia w związku z upałami. Alertem pierwszego stopnia objęte są południowe powiaty w Sudetach, a zagrożeń nie przewiduje się w rejonie Karpat.

 

Ostrzeżenia dotyczą powiatów kamieńskiego, polickiego, gryfińskiego, myśliborskiego, pyrzyckiego, starogardzkiego, goleniowskiego, Świnoujścia oraz Szczecina.

 

 

Wieczorem i w nocy na tych obszarach będzie wiał bardzo silny wiatr, spodziewane też są burze i grad. Lokalnie w nocy mogą wystąpić trąby powietrzne. Wiatr w porywach może osiągać prędkość do 115 km/h. IMGW określił prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia na 80 proc.

 

Burze o dużym natężeniu, przed którymi IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia mogą wystąpić dzisiaj wieczorem i w nocy w powiatach zachodnich woj. zachodniopomorskiego. Ich mieszkańcy otrzymają Alert RCB o treści: "Uwaga! Wieczorem i w nocy bardzo silny wiatr, burze i grad. Lokalnie możliwe trąby powietrzne. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz, zostań w domu".

 

 

Przewidywane porywy wiatru do 110 km/h stanowią zagrożenie, dlatego należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Trzeba przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był zaparkowany pod drzewami, zamknąć okna i drzwi i pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe.

 

Ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca od kilku dni, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

 

 

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

bas/msl/pgo/ PAP; Zdj. ilustracyjne: Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze