Wiatr podarł największą flagę Polski. Miała 725 metrów kwadratowych

Polska
Wiatr podarł największą flagę Polski. Miała 725 metrów kwadratowych
PAP/Marcin Bielecki

Flagę o powierzchni 725 metrów kwadratowych planowano rozwiesić na szczycie latarni morskiej w Świnoujściu. Niestety po chwili ogromne płótno zaczęło się drzeć pod naporem silnego wiatru - informuje portal radioszczecin.pl. 2 maja w całym kraju uroczyście obchodzony jest Dzień Flagi oraz Polonii i Polaków za Granicą.

- Wcześniej konstrukcję z lin przygotowało 12 alpinistów. Tam są specjalne montaże, które przygotowano kilka lat temu. Mamy obawę, czy silna morska bryza nie pozrywa nam szwów - mówił w rozmowie z Radiem Szczecin jeszcze przed uroczystością Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

 

Alpiniści podjęli próbę wciągnięcia flagi na cokół latarni, jednak silny wiatr zaczepił płótno o piorunochron. Porwaną flagę trzeba było ściągnąć. 

PAP/Marcin Bielecki

 

IMGW informuje, że na wybrzeżu i Pomorzu panuje porywisty wiatr osiągający prędkość do 85 km/h.

 

PAP/Marcin Bielecki

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

msl/ radioszczecin.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie