Używając wykrywacza metali znalazł denara sprzed 2 tys. lat i inne monety. Kolekcję skonfiskowano

Polska

Skonfiskowano rzymską monetę liczącą prawie 2000 lat oraz zbiór srebrnych monet z XVII i XVIII w., które mieszkaniec gminy Dębno (woj. zachodniopomorskie) odnalazł, używając wykrywacza metali. Mężczyźnie grozi do lat 2 więzienia za nielegalne poszukiwania zabytków ze sprzętem elektronicznym.

Na poszukiwania ze sprzętem elektronicznym wymagane jest pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, określa ono miejsca, które są wyłączone z poszukiwań ze względu na to, że znajdują się tam stanowiska archeologiczne.

 

W pozwoleniu wskazane są prawa i obowiązki osoby, która je otrzymała, między innymi konieczność bezzwłocznego powiadomienie urzędu w przypadku odnalezienia zabytku.

  

 

 

Mężczyzna nigdy nie posiadał pozwolenia na poszukiwania ani o takie nie występował. Musi się teraz liczyć z odpowiedzialnością za przestępstwo - nielegalnego poszukiwania zabytków ze sprzętem elektronicznym z art. 109c Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2.

 

Zabytki archeologiczne są własnością Skarbu Państwa, prawo polskie przewiduje nagrodę dla znalazcy zabytku archeologicznego, ale tylko w przypadku natychmiastowego powiadomienia urzędu ochrony zabytków lub przedstawiciela administracji oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu archeologów. Wydobycie jej z podłoża pozbawia znalezisko kontekstu i uniemożliwia dalsze badania pochodzenia zabytku.

grz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie