Tajemniczy grot odkopany w lesie. Może pochodzić z okresu cesarstwa rzymskiego

Polska
Tajemniczy grot odkopany w lesie. Może pochodzić z okresu cesarstwa rzymskiego
Stowarzyszenia Grupy Ochrony Zabytków Fort ze Starachowic

Na grot natrafiono w lesie Nadleśnictwa Starachowice (woj. świętokrzyskie). Osoby ze Stowarzyszenia Grupy Ochrony Zabytków Fort poszukiwały w lesie pamiątek po wojnie obronnej 1939 r. Znalezisko wstępnie datowano na okres cesarstwa rzymskiego.

Zamiast pamiątek po wojnie obronnej 1939 r. na głębokości ok. 15 cm znaleziono zakopany żelazny grot włóczni. Grot ma 26 cm długości. Znalezisko wstępnie datowano na okres cesarstwa rzymskiego.

 

Teren, gdzie wykopano fragment broni został zabezpieczony, a znalezisko pozostało w ziemi do dyspozycji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Konserwator zezwolił Stowarzyszeniu na wyjęcie grotu z ziemi. 

 

Nadleśnictwo Starachowice/Piotr Dygas

Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort może prowadzić poszukiwania z wykorzystaniem wykrywaczy metali na podstawie zezwolenia udzielonego decyzją Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach nr 3341/2019 z 24 kwietnia.

 

Gdyby poszukiwania odbywały się bez zezwolenia, to zgodnie z obowiązującym prawem za przywłaszczenie artefaktów stanowiących dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury "poszukiwaczom skarbów" może grozić kara pozbawienia wolności do lat 10.

grz/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!