15-latka zgwałcona w szpitalu psychiatrycznym. Śledczy zbadają, czy personel dobrze dbał o pacjentów

Polska

Gdańska policja zatrzymała 26-letniego pacjenta Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku podejrzewanego o gwałt na 15-letniej pacjentce placówki. Na piątek zaplanowano przesłuchanie nastolatki przed sądem, w obecności psychologa. Mężczyzna mógł być ubezwłasnowolniony. Prokuratura przesłucha podejrzanego, gdy zgodzą się na to biegli psychiatrzy.

- Do zatrzymania doszło w czwartkowe popołudnie. Mężczyzna nadal przebywa w placówce psychiatrycznej, ale pilnują go tam policjanci - przekazała Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. 

 

Poinformowała też, że w piątek w gdańskim sądzie zaplanowano przesłuchanie nastolatki. Zgodnie z przepisami, odbędzie się ono w obecności psychologa, którego zadaniem jest w takiej sytuacji m.in. ocena wiarygodności zeznającej osoby.

 

Dodała, że trwają badania śladów biologicznych zabezpieczonych na ciele dziewczynki oraz materiału biologicznego pobranego od mężczyzny. Rzecznik dodała, że materiał ten został pobrany od 26-latka w czwartek, a posłuży on do badań porównawczych DNA. Niewykluczone, że wyniki analiz będą znane w sobotę.

 

Również w sobotę może dojść do przesłuchania 26-latka. Jak jednak zaznaczyła Wawryniuk, przesłuchanie będzie możliwe tylko wówczas, gdy biegli (w tym psychiatrzy) orzekną, że mężczyzna może brać udział "w czynnościach procesowych".

 

Prokuratura sprawdzi, jak lekarze dbali o pacjentów

 

O możliwej napaści seksualnej w gdańskim szpitalu psychiatrycznym organa ścigania zawiadomił 6 czerwca ordynator oddziału, na którym przebywała nastolatka. Dziewczyna poinformowała pracowników szpitala, że w nocy z 5 na 6 czerwca miała zostać zgwałcona przez innego pacjenta.

 

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz. Toczy się ono pod kątem zgwałcenia. Za to przestępstwo grozi do 12 lat więzienia.

 

Prokuratura dysponuje dokumentacją medyczną z oględzin lekarskich nastolatki, przesłuchano świadków.

 

W ramach prowadzonego śledztwa prokuratura będzie wyjaśniać okoliczności napaści seksualnej, ale też ustali czy personel medyczny oddziału właściwie dbał o bezpieczeństwo pacjentów.

 

15-latka trafiła na oddział psychiatryczny dla dorosłych za zgodą jej matki: na oddziale dla młodszych pacjentów nie było miejsc. Według nieoficjalnych informacji, mężczyzna, który może być sprawcą gwałtu był osobą ubezwłasnowolnioną

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie