"Jeśli możesz - zostań w domu", "możliwe przerwy w dostawie prądu". Burze na wschodzie Polski

Polska
"Jeśli możesz - zostań w domu", "możliwe przerwy w dostawie prądu". Burze na wschodzie Polski
pixabay.com/jonathansautter

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla Pomorza i Pomorza Zachodniego. Podczas burz wiatr w tych rejonach będzie wiał w porywach do 90 km/h. Natomiast w związku z upałami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleciło, by nie wychodzić bez potrzeby na pełne słońce, pić dużo wody i unikać spożywania alkoholu.

Na tych obszarach mogą wystąpić burze. Deszcz ma spaść od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm na metr kwadratowy. Wiatr w porywach osiągnie prędkość do 115 km/h. Miejscami może spaść grad.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami sięgającymi 34 stopni wydano dla Podlasia, Lubelszczyzny, Warmii i Mazur, Mazowsza, większej części Podkarpacia i Małopolski, Ziemi Świętokrzyskiej, wschodnich powiatów woj. łódzkiego, Śląska oraz wschodnich powiatów woj. opolskiego.

Jak informuje IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie dla zdrowia i życia. Spodziewane są również zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność oraz śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. "Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje Instytut.

 

Zalecenia na czas upałów

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. 

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

 

W przypadku burz i opadów gradu RCB zaleca natomiast, żeby nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne, a także zabezpieczyć drzwi i okna. Należy również wyłączyć urządzenia elektryczne z prądu.

 

Twitter/@RCB_RP 

 

Jeśli jednak znajdziemy się na zewnątrz podczas burzy, należy unikać otwartej przestrzeni, nie chronić się przed deszczem pod samotnymi drzewami i masztami ani przebywać w zbiornikach wodnych i w okolicach brzegów np. morza. Jeśli burza zastanie nas w samochodzie, należy znaleźć parking z dala od drzew i przeczekać burzę.

 

GIS: Nadmiar promieni słonecznych jest groźny

 

"Odpowiednia dawka promieni słonecznych jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ma wpływ na poprawę nastroju i syntezę witaminy D. W nadmiarze bywa jednak groźne" - przypomniał Główny Inspektorat Sanitarny. 

 

Zalecił, by korzystając z letniej słonecznej pogody, unikać przebywania na słońcu w godzinach największego natężenia światła słonecznego, chronić ciało za pomocą odpowiedniej odzieży, np. jasnych bawełnianych koszul, osłaniać głowę, nosić okulary przeciwsłoneczne, szukać cienia i pić dużo wody.

 

Sanepid podkreślił, że ważne jest także stosowanie produktów ochrony przeciwsłonecznej. "Jak właściwie je stosować? Wybrać kosmetyk o właściwym współczynniku ochrony i nanieść go na skórę odpowiednio wcześniej - najlepiej przed wyjściem na słońce" - podał.

 

Przypomniał, że kosmetyki przeciwsłoneczne należy nakładać w dużej ilości na całej powierzchni skóry. Najbardziej narażone na promieniowanie UV części ciała to: uszy, twarz i skóra głowy, kark, plecy i dekolt, jak również podbicia stóp.

 

"Warto też pamiętać o ponownej aplikacji preparatu przeciwsłonecznego, ponieważ w trakcie pływania, wycierania ciała czy przy spoceniu się warstwa preparatu traci częściowo właściwości ochronne" - dodał. 

 

Szczegółowa prognoza pogody poniżej:

 

  

wka/bas/grz/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze